PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W marcu ruszy lustracja reprywatyzacji w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 20 lut 2017 16:39

W marcu ruszy lustracja reprywatyzacji w Krakowie fot. Pixabay

Od marca w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie rozpocznie się lustracja wszystkich spraw dotyczących zwrotów nieruchomości z lat 2005 – 2016, zarówno karnych, jak i cywilnych oraz administracyjnych.

REKLAMA

Lustrację zapowiedział I zastępca Prokuratora Generalnego Bogdan Święczkowski w odpowiedzi na interpelację posła PO Bogusława Sonika dotyczącą sprawdzenia prawidłowości postępowań sądowych i prokuratorskich w procesie zwrotów nieruchomości w Krakowie.

Jak poinformowano, z danych Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej wynika, że od 2005 roku w okręgu Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzonych było łącznie 117 spraw dotyczących nieprawidłowości przy reprywatyzacji kamienic położonych na terenie Krakowa.

73 z nich zakończone zostały postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa, 36 spraw zakończono postanowieniami o umorzeniu postępowania, w trzech sprawach skierowano akty oskarżenia, a pięć spraw nie zostało jeszcze zakończonych.

Postępowania te dotyczyły nieruchomości położonych pod około 150 adresami z terenu Krakowa, przy czym wiele adresów powtarzało się w kolejnych zawiadomieniach o przestępstwie.

Ponadto prokuratury z okręgu krakowskiego prowadziły również 274 sprawy z zakresu postępowania cywilnego i postępowania administracyjnego, dotyczące nieruchomości krakowskich, głównie w latach 1999-2004.

Jak zapowiedział Święczkowski, lustracja dotyczyć będzie wszystkich spraw z lat 2005-2016, w których nie nastąpiło przedawnienie karalności czynów, w tym spraw zakończonych postanowieniami o odmowie wszczęcia śledztwa i o umorzeniu postępowania. Dotyczyć będzie również postępowań cywilnych i administracyjnych - pod kątem ustalenia, czy na ich podstawie nie należałoby zainicjować postępowania karnego.

Była to odpowiedź na drugą interpelację posła Sonika, dotyczącą sprawdzenia prawidłowości postępowań sądowych i prokuratorskich w procesie zwrotów nieruchomości w Krakowie. W odpowiedzi na pierwszą Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że od 2012 roku do chwili obecnej w jednostkach prokuratury podległych Prokuraturze Regionalnej w Krakowie nie prowadzono postępowań, których przedmiotem było doprowadzenie prawowitych właścicieli lub ich następców prawnych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy reprywatyzacji nieruchomości. Wskazano tylko jedno postępowanie, wszczęte w 2015 r. na skutek zawiadomienia mieszkańców kamienicy położonej w Krakowie, przy Alei Krasińskiego 13.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA