PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W tym roku nie będzie wysypu projektów w formule PPP

  • wnp.pl
  • 05 mar 2013 09:11

W tym roku nie będzie wysypu projektów w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, możemy liczyć na dalszy powolny wzrost tego rynku - ocenia Irena Herbst, prezes Centrum PPP.

REKLAMA

- Z pewnością nie zaszkodzi. Za mało jeszcze o tym programie wiemy, ale pozytywnie brzmią zapowiedzi wprowadzenia poręczeń i gwarancji dla prywatnych inwestorów. To zmniejszy ich ryzyko i zachęci do inwestowania - ocenia Irena Herbst, dodając jednak, że problem w rozwoju PPP nie leży po stronie prywatnych firm. - Nie został zrealizowany żaden projekt w formule PPP na szczeblu centralnym - podkreśla prezes Centrum PPP, dodając, że brak aktywności władzy publicznej i wyraźnych procedur to największe bariery w rozwoju PPP w Polsce.

Nadzieje na zmianę tego stanu rzeczy rozbudził program Inwestycje Polskie. Prezentując go minister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiadał, że powstała w ramach tego programu spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe w pierwszym roku działalności „skupi się na aktywnym poszukiwaniu projektów oraz edukacji inwestorów, promując formułę partnerstwa publiczno-prywatnego". Deklaracja miła, ale od słów do czynów daleka droga. - Mówimy o przedsięwzięciach długoterminowych, przygotowanie projektu zajmuje wiele miesięcy, więc zanim zostanie ogłoszony konkurs upłynie trochę czasu, a do podpisania umowy jeszcze więcej - powiedziała wnp.pl Irena Herbst.

Prezes Centrum PPP nie liczy również na szczególnie większe zainteresowanie formułą partnerstwa ze strony samorządów. - Większa liczba ogłoszeń pojawi się w roku wyborów samorządowych. Ale niestety, doświadczenie uczy, że rzadko przekładają się one na realne umowy - mówi Herbst. Jej zdaniem także w inwestycjach samorządowych nie należy oczekiwać w tym roku przyspieszenia PPP. - Obecnie toczą się prace nad około 100 projektami. Na konkretne umowy i to niekoniecznie już w tym roku przełoży się kilkadziesiąt z nich. To kropla w morzu potrzeb - uważa prezes Centrum PPP. Właśnie teraz, gdy inwestycje publiczne są wstrzymywane, Partnerstwo Publiczno Prywatne dawałoby szanse na impuls rozwojowy dla gospodarki. - To by nam uratowało skórę. Bez partnerstwa nie ma mowy o rozwoju gospodarczym szybszym niż 4 proc. - podsumowuje Irena Herbst.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA