PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Walka o zabytki poprzez miejscowe plany zagospodarowania

  • Autor: PAP
  • 23 sty 2015 08:22

Brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego to jedno z najpoważniejszych wyzwań stojących przed samorządami lokalnymi w dziedzinie ochrony zabytków - ocenili uczestnicy czwartkowej debaty w Pałacu Prezydenckim.

REKLAMA

Czwartkowe Forum Debaty Publicznej dotyczyło obszaru "Twórczość, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze bogactwem Polski". Debata, którą otworzył prezydent Bronisław Komorowski, jest elementem tegorocznych obchodów 25 lat polskiej samorządności.

Prezydent podkreślił, że celem spotkania jest przedstawienie zasług i możliwości samorządu, ale jest ono także okazją do rozmowy o tym, "co warto pogłębić, wydobyć" - jeśli chodzi o działania samorządów - w trwającym obecnie roku samorządności i w przyszłości. Dziękował za inicjatywę, by rozmawiać o roli samorządów "w utrzymywaniu, wzmacnianiu i dbaniu o dziedzictwo narodowe na wszystkich poziomach polskiego życia".

Komorowski podkreślił, że stara się wspomagać działania mogące stanowić o "zakorzenieniu" w dziedzictwie narodowym. Zwrócił uwagę, że Polacy - z racji obecności w integrującej się Europie - w coraz większym stopniu stykają się ze światowym i europejskim dziedzictwem kultury, obecnością różnych języków, tradycji i obyczajów.

"Sądzę więc, że niesłychanie ważne jest również to, by w sposób mądry umacniać ten fundament tożsamości, dumy i nauki o tym, że - ceniąc własną kulturę, rozwijając własne uczestnictwo w tej kulturze - potrafimy także szanować i rozumieć innych. I myślę, że trudno zastąpić w tym trudnym dziele samorządy" - zaznaczył prezydent.

"Chciałem podziękować samorządom za to, że (...) wbrew różnym teoriom, obawom - że np. przynależność do procesu integracji europejskiej zadusi, zniszczy czy ograniczy nasze związki z kulturą narodową - że potrafiliście państwo temu zaprzeczyć" - powiedział prezydent. Jego zdaniem kultura i dziedzictwo narodowe nigdy nie były tak umacniane jak w ciągu ostatnich 25 lat wolności i funkcjonowania polskiej samorządności.

Prezydent dziękował m.in. za działania samorządów na rzecz obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego w 2013 roku. Zwrócił uwagę, że tradycja tego powstania żyje głównie w wymiarze lokalnym. "Tam jest przeżywana, tam jest pamiętana, tam jest kultywowana" - zaznaczył.

Wcześniej przed Pałacem Prezydenckim szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski otworzył wystawę z okazji 152. rocznicy wybuchu powstania styczniowego pod hasłem: "Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść".

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA