PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Walka o zabytki poprzez miejscowe plany zagospodarowania

  • Autor: PAP
  • 23 sty 2015 08:22

Brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego to jedno z najpoważniejszych wyzwań stojących przed samorządami lokalnymi w dziedzinie ochrony zabytków - ocenili uczestnicy czwartkowej debaty w Pałacu Prezydenckim.

REKLAMA

Czwartkowe Forum Debaty Publicznej dotyczyło obszaru "Twórczość, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze bogactwem Polski". Debata, którą otworzył prezydent Bronisław Komorowski, jest elementem tegorocznych obchodów 25 lat polskiej samorządności.

Prezydent podkreślił, że celem spotkania jest przedstawienie zasług i możliwości samorządu, ale jest ono także okazją do rozmowy o tym, "co warto pogłębić, wydobyć" - jeśli chodzi o działania samorządów - w trwającym obecnie roku samorządności i w przyszłości. Dziękował za inicjatywę, by rozmawiać o roli samorządów "w utrzymywaniu, wzmacnianiu i dbaniu o dziedzictwo narodowe na wszystkich poziomach polskiego życia".

Komorowski podkreślił, że stara się wspomagać działania mogące stanowić o "zakorzenieniu" w dziedzictwie narodowym. Zwrócił uwagę, że Polacy - z racji obecności w integrującej się Europie - w coraz większym stopniu stykają się ze światowym i europejskim dziedzictwem kultury, obecnością różnych języków, tradycji i obyczajów.

"Sądzę więc, że niesłychanie ważne jest również to, by w sposób mądry umacniać ten fundament tożsamości, dumy i nauki o tym, że - ceniąc własną kulturę, rozwijając własne uczestnictwo w tej kulturze - potrafimy także szanować i rozumieć innych. I myślę, że trudno zastąpić w tym trudnym dziele samorządy" - zaznaczył prezydent.

"Chciałem podziękować samorządom za to, że (...) wbrew różnym teoriom, obawom - że np. przynależność do procesu integracji europejskiej zadusi, zniszczy czy ograniczy nasze związki z kulturą narodową - że potrafiliście państwo temu zaprzeczyć" - powiedział prezydent. Jego zdaniem kultura i dziedzictwo narodowe nigdy nie były tak umacniane jak w ciągu ostatnich 25 lat wolności i funkcjonowania polskiej samorządności.

Prezydent dziękował m.in. za działania samorządów na rzecz obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego w 2013 roku. Zwrócił uwagę, że tradycja tego powstania żyje głównie w wymiarze lokalnym. "Tam jest przeżywana, tam jest pamiętana, tam jest kultywowana" - zaznaczył.

Wcześniej przed Pałacem Prezydenckim szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski otworzył wystawę z okazji 152. rocznicy wybuchu powstania styczniowego pod hasłem: "Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść".

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA