PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Walki z oszustwami podatkowymi korporacji wciąż nieskuteczna

  • wnp.pl
  • 04 wrz 2014 14:47

- Obawiamy się, że klauzula obejścia prawa stanie się narzędziem, które będzie wykorzystywane niemal wyłącznie wobec polskich małych i średnich firm, bo urzędnicy nie będą chcieli ryzykować starcia z armią prawników, doradców podatkowych, agencji PR oraz ambasadorów stojących po stronie korporacji. Znacznie łatwiej będzie użyć tej klauzuli wobec małych i średnich firm i najprawdopodobniej wyłącznie wobec nich będzie ona stosowana - twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

REKLAMA

- Żadnej korporacji ani hipermarketowi nic się nie stanie. Dużo łatwiejszym łupem są "chude misie" czyli małe i średnie firmy - dodaje.

Projekt Ministerstwa Finansów zakłada, że za unikanie opodatkowania będzie można uznać działanie zamierzone, wykorzystujące sztuczną konstrukcję prawną (tzn. nadmiernie zawiłą i pozbawioną treści ekonomicznej), którego głównym celem jest uzyskanie (nieprzewidzianej w przepisach prawa) "znacznej" korzyści podatkowej, która poprzez swój rozmiar "w istotnej mierze" poprawia sytuację finansową podatnika. Jeżeli organ podatkowy wykaże, że podatnik unikał opodatkowania, oraz że w danej sytuacji istnieje i jest możliwa do zastosowania inna konstrukcja prawna (bardziej odpowiednia zdaniem organu), to organ może wówczas nałożyć na podatnika nowe, wyższe zobowiązanie podatkowe.

To ma być - jak twierdzi rząd - narzędziem służącym do zmuszenia głównie międzynarodowych korporacji do płacenia podatków w Polsce.

Szef ZPP przyznaje, ze problem jest - wiele korporacji nie płaci w Polsce podatków i to od 20 lat. - I robi to najzupełniej legalnie, zgodnie z prawem - twierdzi Kaźmierczak, dodając, że ponad 60 proc. spółek kapitałowych w Polsce odnotowuje straty. Jego zdaniem jednak klauzula obejścia prawa podatkowego nie jest rozwiązaniem tych problemów. - Zamiast wprowadzić proste prawo, które uniemożliwi przekręty podatkowe, rząd jeszcze bardziej komplikuje przepisy, a w dodatku tworzy narzędzia, które zapewne staną się pałką na uczciwych podatników - ocenia szef ZPP.

Urzędnicy będą oceniali, czy celem danego działania firmy była maksymalizacja zysku, czy obniżenie podatków. Rząd zaproponował mechanizm zabezpieczający, jakim jest interpretacja wyjaśniająca. Eksperci ZPP uważają jednak, ze zarówno ze względu na cenę (15 tys. zł) jak i czas oczekiwania na jej wydanie (do pół roku) będzie ona instrumentem niedostępnym dla małych firm.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA