PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa traci przez reprywatyzację

  • Autor: PAP
  • 07 lis 2016 17:20

Warszawa traci przez reprywatyzację

Odmowa przekazania przez Ministerstwo Skarbu Państwa 200 mln zł dotacji na fundusz reprywatyzacji to duża szkoda dla miasta. Warszawa została sama z problemem reprywatyzacji, a roszczenia nie znikają - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

REKLAMA

Wiceminister skarbu Maciej Małecki poinformował tego dnia, że p.o. ministra Skarbu Państwa Henryk Kowalczyk oddalił wniosek prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o 200 mln zł dotacji na fundusz reprywatyzacji. Powodem, jak mówił, były wątpliwości, w jaki sposób miasto gospodarowało dotąd tego rodzaju dotacjami. Mówił, że odmowa wynikała m.in. z tego, że środki przyznawane poprzednio były wydawane w sposób uznaniowy i częściowo trafiały do osób skupujących roszczenia.

Milczarczyk przekonuje, że to bardzo zła decyzja dla stolicy, a zarzuty są bezpodstawne.

"To jest duża szkoda dla miasta, dlatego że miasto na podstawie tzw. +ustawy trzy razy 200+ było wspierane z budżetu centralnego w zakresie realizacji roszczeń. Teraz będziemy ograniczeni do budżetu miasta, roszczenia nie znikają i Warszawa zostaje z tym problemem sama, więc to jest bardzo zła decyzja dla Warszawy" - powiedział Milczarczyk.

Odpierał zarzuty, jakoby miasto wydawało pieniądze z dotacji "uznaniowo". "Mamy procedury dotyczące tego, w jaki sposób, jak przebiega proces przyznania i wypłaty odszkodowania. Więc nie jest prawdą, że nie ma procedur i jest to uznaniowe" - powiedział Milczarczyk.

Pytany o zarzut, że część pieniędzy trafiła do "handlarzy roszczeń", odparł, że "nie rozumie trochę tego zarzutu", ponieważ sprzedaż i kupno roszczeń jest dozwolone.

Milczarczyk pytany, czy ratusz zaakceptował decyzję resortu, czy też będzie starał się od niej odwoływać, odparł, że miasto czeka na przekazanie oficjalnej decyzji resortu na piśmie. Wtedy będziemy mogli odwoływać się do szczegółów - zaznaczył.

"Warto zaznaczyć, że w protokole pokontrolnym ministerstwo wskazywało nam, że zbyt opieszale wypłacamy odszkodowania" - dodał rzecznik ratusza.

Milczarczyk przypomniał, że miasto już wcześniej, po głosach z resortu zapowiadających, że może nie dojść do przekazania dotacji, na mocy jednej z poprawek do swojego budżetu na 2016 r. "zdjęło" 200 mln zł z puli swoich środków na wypłaty odszkodowań.

Znowelizowana w 2013 r. przez Sejm ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji zakładała, że przez trzy kolejne lata Warszawa wspierana będzie z Funduszu Reprywatyzacyjnego kwotą do 200 mln zł rocznie na wypłatę odszkodowań za nieruchomości przejęte tzw. dekretem Bieruta. Takie wsparcie zostało udzielone stolicy w 2014 i 2015 r.

  • 1
  • 2
PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA