PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Więcej czasu na roszczenia

  • Autor: PAP
  • 15 wrz 2016 07:04

Więcej czasu na roszczenia Fot. Fotolia

Posłowie chcą wydłużyć z dwóch do pięciu lat możliwość składania wniosku przez właścicieli nieruchomości o odszkodowanie z powodu poniesionych strat np. w wyniku hałasu.

REKLAMA

We wtorek sejmowa komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa zajęła się komisyjnym projektem nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska.

"To projekt komisji do spraw petycji. Projekt jest efektem złożonej petycji przez wójta gminy Buczek. Gmina jest znana z tego, że znajduje się tam lotnisko z F-16" - uzasadniał na komisji poseł Grzegorz Wojciechowski (PiS).

Wójt gminy Buczek w petycji z 29 grudnia 2015 roku wnioskował o zmianę art. 129 ust. 4 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

"Zmiana miałaby polegać na wydłużeniu terminu do wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie z tytułu ograniczenia korzystania z nieruchomości oraz o umożliwienie dochodzenia takich roszczeń przez osoby, które uchybiły terminowi wskazanemu w obecnym brzmieniu przepisu. Petycja była uzasadniona krótkim - 2 letnim - okresem przedawnienia roszczenia" - napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizującego ustawę.

Wójt gminy Buczek wskazywał przypadki, w których termin ten powodował, że z roszczeniem występowała jedynie część właścicieli nieruchomości. Podkreślił, że niezachowanie terminu do wystąpienia z roszczeniem spowodowane było często nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości (nie było osoby, która byłaby uprawniona do wystąpienia z roszczeniem).

"To głównie ta okoliczność była przesłanką do wystosowania do Sejmu RP przywołanej petycji. Termin taki powinien bowiem uwzględniać możliwość uzyskania legitymacji do ubiegania się o odszkodowanie lub wykupienie nieruchomości. Komisja do Spraw Petycji na posiedzeniu 28 kwietnia 2016 r. uznała zasadność petycji i zdecydowała o przygotowaniu projektu ustawy nowelizującej zakwestionowane przez autora petycji przepisy. W dyskusji posłowie podkreślali, że przewidziany w art. 129 ust. 4 ustawy -Prawo ochrony środowiska, dwuletni okres przedawnienia stanowi istotne utrudnienie dla obywateli. Przywołano także opinię Biura Analiz Sejmowych, w której wskazano krytykę obowiązującego rozwiązania w piśmiennictwie" - czytamy w uzasadnieniu.

Jak poinformował na komisji poseł Wojciechowski, komisja do spraw petycji uznała, że obowiązujący dwuletni okres jest zbyt krótki i powinien zostać wydłużony do pięciu lat.

Obecny na komisji wiceminister środowiska Sławomir Mazurek powiedział, że komisyjny projekt ustawy w swoim założeniu wychodzi na przeciw potrzebom społeczeństwa.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA