PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wieczyste użytkowanie musi ulec zmianom

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 gru 2014 11:12

Wieczyste użytkowanie musi ulec zmianom

Obecna konstrukcja prawna instytucji wieczystego użytkowania utrudnia funkcjonowanie inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych. Zdaniem Pawła Wołkanowicza z Griffin Real Estate należy dokonać takich zmian, by właściciele mieli trwałe poczucie prawa do swoich projektów.

REKLAMA

- Aktualnie największym zagrożeniem związanym z użytkowaniem wieczystym nieruchomości jest zbyt duża dowolność właścicieli nieruchomości, tj. Skarbu Państwa albo jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie decydowania o zmianach umowy użytkowania wieczystego. Dotyczy to m.in. sposobu i terminów zagospodarowania nieruchomości - tłumaczy Paweł Wołkanowicz.

W tym momencie użytkownicy nieruchomości nie posiadają skutecznych instrumentów prawnych, by móc zmienić powyższe zapisy. - W konsekwencji, niezależnie od przyczyn uzasadniających potrzebę dokonania zmiany, użytkownik jest zdany na dalece idącą uznaniowość urzędników - dodaje.

Ewentualność pojawienia się takich problemów rodzi ryzyko dla zakończenia potencjalnej inwestycji. Jednocześnie trudności wynikające z przedłużających się procedur administracyjnych mogą ostatecznie skutkować nałożeniem przez urzędników wysokich opłat dodatkowych lub, w ostateczności, rozwiązaniem użytkowania wieczystego.

- Kolejnym zagrożeniem jest kwestia upadku zabezpieczenia hipotecznego w przypadku rozwiązania umowy użytkowania wieczystego. Duża uznaniowość w działaniach właścicieli i jednocześnie powoli kształtujące się orzecznictwo sądowe w zakresie rozwiązania użytkowania wieczystego, może doprowadzić do zwiększenia ryzyka oraz wzrostu kosztów finansowania inwestycji. To z kolei może znaleźć swoje odzwierciedlenie w zakresie popytu na nieruchomości - dodaje Wołkanowicz.

Z powyższych powodów coraz bardziej istotna staje się zmiana prawa w zakresie użytkowania wieczystego. Zdaniem przedstawiciela Griffin Real Estate należy iść w kierunku prawa własności. - Oznacza to wprowadzenie instrumentów, które pozwolą uniknąć dowolności w działaniach podejmowanych przez właścicieli nieruchomości wobec użytkowników wieczystych. Tym samym przywrócą poczucie trwałości tego prawa - komentuje Paweł Wołkanowicz.

Jako przykłady takich instrumentów przedstawiciel firmy Griffin podaje m.in. doprecyzowanie przesłanek rozwiązania umowy użytkowania wieczystego, obowiązek dokonania zmian umowy użytkowania wieczystego w określonych przypadkach (np. w przypadku braku winy w naruszeniu umowy przez użytkownika wieczystego) czy też wprowadzenie jednolitych zasad ustalania opłat za zmianę przeznaczenia nieruchomości.

- Dodatkowo, w zakresie aspektów finansowych należałoby wypracować taką konstrukcję prawną, która należycie zabezpieczy wierzyciela hipotecznego na okoliczność rozwiązania użytkowania wieczystego - podsumowuje Wołkanowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Pozdro600 2014-12-23 12:08:08
    Krótkie podsumowanie wypowiedzi Pana z Griffina:
    "Wszystko wskazuje na to, że utopiliśmy gruby hajs finansując spółkę Parkview Terrace, która bezprawnie i bezczelnie wyburzyła zabytkowy budynek koszar przy 29 listopada. Teraz zgodnie z prawem chcą odebrać nam nieruchomość. No weźcie się i zmieńcie prawo, żebyśmy nie stracili kabony!"


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA