PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Większe uprawnienia przedsiębiorców telekomunikacyjnych wymuszają nowe obowiązki na zarządcach budynków

  • Autor: propertynews.pl
  • 17 sie 2016 14:17

Większe uprawnienia przedsiębiorców telekomunikacyjnych wymuszają nowe obowiązki na zarządcach budynków fot. Fotolia

Nowelizacja Megaustawy, uchwalonej 9 czerwca br., rozszerzyła dotychczasowe uprawnienia przedsiębiorców telekomunikacyjnych planujących poszerzenie prowadzonej działalności. Celem ma być pobudzenie inwestycji w telekomunikację oraz zwiększenie dostępności usług szerokopasmowych.Zmiany te oznaczają dodatkowe obowiązki dla gospodarzy budynków.

REKLAMA

Nowością jest np. konieczność wykonania niezbędnej instalacji telekomunikacyjnej przy okazji przebudowy budynku, a także obowiązek publikowania na stronie internetowej właścicieli i zarządców aktualnych warunków dostępu do budynków.

Obowiązki związane z przebudową obejmują zarówno właścicieli wielorodzinnych budynków mieszkalnych jak i budynków użyteczności publicznej. - Regulacje obejmują nie tylko samą przebudowę (czyli zmianę niecharakterystycznych parametrów użytkowych lub technicznych budynku), ale także rozbudowę (np. zwiększenie kubatury, szerokości czy długości) oraz nadbudowę (zwiększenie wysokości) budynku. W każdym przypadku, w którym właściciel zdecyduje się na prowadzenie tego typu robót budowlanych będzie musiał zweryfikować, czy budynek jest wyposażony w niezbędną instalację telekomunikacyjną. Niezbędną - czyli określoną w przepisach budowlanych, a dokładniej w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - wyjaśnia  Jakub Woźny, radca prawny specjalizujący się w prawie telekomunikacyjnym.

Jak dodaje, jeżeli budynek nie jest wyposażony w taką instalację – to przy okazji przebudowy konieczne będzie wykonanie dodatkowych prac budowlanych, które takie wyposażenie zapewnią. Dla zagwarantowania realizacji tego obowiązku prawodawca zobowiązał właścicieli budynków do przygotowania specjalnych pisemnych oświadczeń w sprawie wyposażenia budynku w wymaganą instalację telekomunikacyjną. Ma być ono składane, i to pod rygorem odpowiedzialności karnej, wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na wykonanie planowanej przebudowy.

Ponadto pojawił się obowiązek publikowania na stronach internetowych ramowych warunków dostępu do budynków.

- Nowelizacja Megaustawy istotnie rozszerzyła dotychczasowe uprawnienia dostępowe telekomów. Stąd też może okazać się, że wcześniej stosowane wzorce umów dostępowych nie będą już wystarczające. Równocześnie prezes UKE został wyposażony w prawo do żądania przekazania mu oferowanych warunków dostępu. Jeżeli w ocenie regulatora nie będą one wystarczające dla zapewnienia skutecznej konkurencji i dostępu do telekomunikacji – będzie mógł w drodze decyzji narzucić inne, w tym również cenowe - zauważa Jakub Woźny.

Gospodarze budynków muszą liczyć się więc z weryfikacją wcześniej stosowanych dokumentów dostępowych, czy wręcz z przygotowaniem całkiem nowych ramowych warunków dostępu. Nie zostało im już na to wiele czasu, zgodnie z zapisami nowelizacji, warunki dostępu należy opublikować na stronie internetowej nie później niż 1 października 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA