PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wnikliwa analiza kluczem do sukcesu przy akwizycji nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 wrz 2015 14:24

Wnikliwa analiza kluczem do sukcesu przy akwizycji nieruchomości Fot. Fotolia

Proces przejęcia nieruchomości komercyjnej musi być poprzedzony wnikliwymi analizami. Szczególnie kluczowa jest analiza stanu prawnego i faktycznego. Bez tego inwestor naraża się na poważne problemy.

REKLAMA

- Inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestię pierwokupu, praw i roszczeń obciążających nieruchomość, narodowości nabywcy, a także zgód i pozwoleń na użytkowanie budynków. Nie bez znaczenia pozostaje również weryfikacja aspektów ograniczających swobodę nabywcy wobec nieruchomości, związana z ochroną środowiska oraz zabytków - tłumaczy Piotr Korzeniowski z kancelarii Gardocki i Partnerzy.

Na początek należy określić tytuł prawny sprzedającego nieruchomości. Konieczna jest pełna wiedza na ten temat, w tym o ewentualnych obciążeniach. Należy także zbadać pozwolenia na budowę inwestycji.

- Jednym z potencjalnych zagrożeń dla planowanej inwestycji jest kwestia pierwokupu. Takie zastrzeżenie oznacza, że istnieje podmiot posiadający pierwszeństwo kupna nieruchomości. Gdyby zatem właściciel chciał ją sprzedać na rzecz podmiotu trzeciego, to pierwszeństwo zakupu rzeczonej nieruchomości posiada inna strona. Oczywiście nieruchomość może być kupiona przez podmiot trzeci, ale upoważniony musi zrezygnować ze swojego prawa pierwokupu - termin do wykonania prawa pierwokupu wynosi jeden miesiąc od otrzymania zawiadomienia o sprzedaży, chyba że strony zastrzegły inne terminy - tłumaczy Korzeniowski.

Zagrożenie jest duże - w obliczu złamania zasady transakcja sprzedaży może okazać się nieważna.

Adwokat zwraca uwagę np. na kwestię dostępu do drogi publicznej, jak również na analizę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium zagospodarowania przestrzennego. Należy to skonfrontować z pozwoleniem na budowę lub na użytkowanie.

- Nieruchomość uznana za zabytek nieruchomy również znacząco ogranicza swobodę inwestora wobec nieruchomości. Objęcie opieką konserwatora zabytków wiąże się nie tylko z poważnymi ograniczeniami i utrudnieniami w stosunku do planowanej inwestycji, ale również z potencjalnymi, dodatkowymi kosztami. Warto zwrócić również uwagę, iż przy sprzedaży lub oddaniu w użytkowanie wieczyste nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków stanowiącej własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, wymagane będzie pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ponadto, w konkretnych przypadkach może również zachodzić konieczność dokonania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko bądź obszar objęty programem Natura 2000 i tym samym uprzedniego uzyskania przez inwestora decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji planowanego przedsięwzięcia na środowisko, które w konsekwencji mogą uniemożliwić realizację inwestycji zgodnie z zamierzonym wcześniej planem - dodaje Korzeniowski.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA