PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wydłużające się procedury administracyjne kosztują deweloperów krocie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 cze 2011 15:42

Wydłużające się procedury administracyjne kosztują deweloperów krocie

Deweloper, który kupuje działkę pod projekt komercyjny, zakłada, że do momentu rozpoczęcia budowy dzielą go ok. 24 miesiące. Z reguły okres ten nie jest potrzebny na przygotowanie inwestycji, ale procedury administracyjne, które - zdaniem inwestorów - trwają zdecydowanie za długo. A czas to pieniądz. - Każde 100 mln zł zainwestowane w działkę, która leży odłogiem, powoduje koszty w postaci 7- 8 mln zł rocznie - mówi Piotr Gromniak, prezes Echo Investment.

REKLAMA

Do tego dochodzą koszty dodatkowe, jak analizy, konsultacje, projekty itp. - Wszyscy tracimy na takiej sytuacji - projekt zamiast być budowany, przynosić zyski i odprowadzać podatki, czeka na decyzje administracyjne - dodaje Piotr Gromniak.

Tempo realizacji projektu deweloperskiego jest w dużej mierze uzależnione od władz miasta. Prezes kieleckiej spółki deweloperskiej posługuje się przykładem Gdańska, gdzie jego firma ponad trzy lata temu nabyła grunty i od tego czasu prowadzi trudne rozmowy z władzami miasta. - Podejmowanie decyzji administracyjnych trwa tu niezmiernie długo. Efekt takiej sytuacji to nawet kilkuletnie opóźnienia w naszych przedsięwzięciach - przekonuje Gromniak.

Za pozytywny przykład współpracy na linii deweloper - władze miasta podaje Wrocław. - Pierwszym projektem biurowym, który rozpoczęliśmy w tym roku, jest budowa biurowca przy ul. Swobodnej we Wrocławiu. W przypadku tej inwestycji osiągnęliśmy nasz wewnętrzny „rekord świata" - od momentu zakupu działki do rozpoczęcia inwestycji upłynęło zaledwie 13 miesięcy - informuje prezes Echo Investment.  

Wśród miast, z których deweloper wyniósł pozytywne doświadczenia inwestycyjne, wymienia jeszcze: Bełchatów Szczecin, Poznań i Kielce. - Za to wyjątkowo długo trwały procedury administracyjne w Łomży i Lublinie - podsumowuje prezes Gromniak

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA