PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenie minimalne nie dla instytucji państwowych?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 mar 2016 08:12

Wyższe wynagrodzenie minimalne nie dla instytucji państwowych? Fot. Fotolia

Rząd planuje wprowadzenie 12 zł za godzinę już w połowie tego roku. Jak jednak zagwarantuje, że instytucje w przetargach publicznych będą uwzględniać tę stawkę? - piszą przedstawiciele Federacji Przedsiębiorców Polskich.

REKLAMA

Według FPP w przetargach publicznych – zwłaszcza tych, gdzie koszty pracy stanowią większość zamówienia, np. sprzątanie czy ochrona – od lat stosowane są rażąco niskie stawki – znacznie niższe niż minimalne wynagrodzenie. Ma to psuć rynek pracy i zwiększa szarą strefę kosztem najniżej zarabiających pracowników.

Wprowadzenie stawki 12 zł za godzinę powinno zagwarantować przede wszystkim zatrudnionym, że instytucje zapłacą wymaganą płacę za godzinę. Należy zaznaczyć, że 12 zł brutto w przetargu publicznym trzeba jeszcze powiększyć o koszty ozusowania płacone przez pracodawcę oraz nakłady na sprzęt i środki niezbędne do wykonania zamówienia.

- Zdecydowanie popieramy rosnące wynagrodzenie pracowników! Każdy zatrudniony musi mieć pewność otrzymania godziwego i uczciwego wynagrodzenia za wykonaną pracę. To jednak instytucje publiczne w swoich przetargach określają budżet, a tym samym stawkę, jaką otrzymują pracownicy. Jeśli nie zastosują się do nowych regulacji – jak często bywało dotychczas – kto będzie ich z tego rozliczał? Czy poniosą konsekwencje nie stosowania stawki 12 zł za godzinę? Rząd i Ustawodawca muszą przede wszystkim zadbać o odpowiednie zapisy ustawy odnoszące się do przetargów publicznych – mówi Tomasz Wojak, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.

FPH podaje przykład przetargu na ochronę rozpisanego przez Łódzki Urząd Wojewódzki. Koszt roboczogodziny został wyceniony na 7,98 zł netto. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA