PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zagospodarowanie przestrzenne na nowych zasadach. Komu pomoże, komu przeszkadza

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 10 paź 2017 09:01

Zagospodarowanie przestrzenne na nowych zasadach. Komu pomoże, komu przeszkadza fot. Fotolia

Prawdopodobnie także z poparciem partii opozycyjnych Sejm przyjmie projekt nowelizacji ustawy planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wśród nich jest propozycja, aby w przypadku braku planu miejscowego, realizacja nowej zabudowy - tj. na dotychczas niezagospodarowanej działce - była możliwa tylko wtedy, gdy działka bezpośrednio sąsiadująca jest już zabudowana.

REKLAMA

Ta zmiana przepisów będzie miała rozległe skutki. Niewątpliwie przyniesie też ograniczenie praw obywateli i deweloperów. Po wejściu w życie ustawy, właściciele terenów, które przylegają np. do lasów, nieużytków czy dróg - nie uzyskają już decyzji o warunkach zabudowy (wuzet). Ci zaś, którzy sąsiadują z działkami budowlanymi, ale niezabudowanymi - będą czekać na ich zagospodarowanie.

Beneficjentami będą gminy, bowiem pozwoli to im oszczędzać wydatki na inwestycje infrastrukturalne, ale zarazem będzie to zmiana korzystna w ogólniejszym sensie - tworzenia porządku przestrzennego.

Przypomnijmy: warunki zabudowy wydaje się dla terenów nieobjętych planami zagospodarowania przestrzennego. Takim planem nie jest objęte ok. 70 proc. obszaru kraju.

Dlaczego nowelizacja?

6 października zakończył się proces zgłaszania uwag do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego, zwanej kodeksem urbanistyczno-budowlanym. MIB skierował ją do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych 20 września.

Ponieważ przy tej okazji zmiany wymaga ponad 100 różnych ustaw i prace nad kodeksem potrwają co najmniej do końca br., MIB zaproponowało nowelizację trzech ustaw szczegółowych. Wśród nich jest nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 r.

- Proponuje się w niej wprowadzenie nowego instrumentu planistycznego, obszaru zorganizowanego inwestowania (OZI), ale także zmian aktów planistycznych w gminie - wyjaśnia Szymon Huptyś, rzecznik prasowy MIB.

Wśród zmian, uściśla się zasady sporządzania bilansów potrzeb terenowych oraz wprowadza obowiązek wyznaczenia obszaru zurbanizowanego. Dopuszczono również możliwość łącznej zmiany studium i planu miejscowego - dziś trzeba te procedury prowadzić odrębnie.

Zgodność ponad podziałami

OZI mają rozwiązać obecny dzisiaj dylemat: czekać kilka lat na plan miejscowy, czy inwestować na podstawie decyzji o warunkach zabudowy (wuzet), która jednak nie gwarantuje pewności uzyskania pozwolenia na budowę.

- Całkowitą nieskuteczność i wadliwość decyzji o warunkach zabudowy sygnalizują wszystkie zainteresowane strony, inwestorzy, gminy oraz właściciele nieruchomości - mówi Huptyś.

Według niego, wskazują na to liczne analizy, raporty i dezyderaty opublikowane w tej sprawie od ponad 10 lat. Ich wspólnym wnioskiem jest potrzeba zmiany modelu wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA