PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zarządcy nieruchomości od nowego roku nie potrzebują licencji

 • Autor: Newseria.pl
 • 02 sty 2014 09:54

W miejsce licencji szkolenia i certyfikaty na poziomie stowarzyszeń zawodowych – to powinno uchronić rynek nieruchomości przed oszustami i niekompetentnymi zarządcami oraz pośrednikami. Od początku roku ten rynek został zderegulowany.

REKLAMA

- Istnieje ryzyko związane z deregulacją bez wcześniejszego skonsultowania z zawodowcami działającymi na tym rynku. Może okazać się zbyt brutalna i w znaczący sposób zakłócić działanie na danym rynku - ostrzega Claudine Speltz, prezydent CEPI, czyli Europejskiej Rady Zawodów Rynku Nieruchomości. - Nadmiar regulacji prowadzi do hamowania rozwoju danego rynku. Natomiast nadmiar deregulacji może prowadzić do nadużyć.

Od 1 stycznia 2014 r. zarządcy nieruchomości mogą działać bez licencji. Zarówno ich obowiązki, jak i pośredników nieruchomości oraz prawa i obowiązki ich klientów będzie określała pisemna umowa. Do tej pory istniał wymóg niekaralności, obowiązek posiadania kierunkowego wykształcenia oraz odbycia praktyki. Na ten aspekt zwraca uwagę Claudine Speltz.

- Istnieje kwestia kompetencji czy kwalifikacji profesjonalistów działających na tym rynku, które już nie będą musiały być zgodne z wymogami przepisów krajowych. W związku z tym istnieje ryzyko, że na rynku polskim zaczną się pojawiać podmioty pochodzące z innych krajów - uważa Claudine Speltz.

Aby więc chronić klientów, stowarzyszenia zawodowe powinny opracować kodeksy etyki, własne zasady dostępu do zawodu. A oprócz tego powinny prowadzić szkolenia i system certyfikacji.

- Kiedy konsument zobaczy logo danego stowarzyszenia, zwiększy to jego zaufanie do danego usługodawcy - należąc do niego podlega kontroli jakości swojej pracy i kwalifikacji. I chodzi o to, żeby rola, jaką dotychczas sprawowało państwo, została przejęta przez stowarzyszenia zawodowe - mówi Newserii Biznes Claudine Speltz.

CEPI współpracuje z Komisją Europejską nad stworzeniem listy szkoleń, które są obowiązujące lub zalecane w poszczególnych krajach. Na jej podstawie ma zostać opracowane „wspólne minimum szkoleniowe".

- Na podstawie tego rodzaju szkoleń byłyby wydawane karty profesjonalisty. Oczywiście każdy kraj będzie mógł prowadzić szkolenia dodatkowe. Natomiast najistotniejsze jest to, żeby przynajmniej istniała ta minimalna baza - informuje ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • jacek 2014-04-27 14:53:29
  to prawda sprawodzna firma zajmująca się zarządzaniem nieruchomości jest bardzo ważna, jak możńa zaufać komuś kto nie ma doświadczenia w pewnych kwestiach, u Nas działa na osiedlu Status, dlatego mamy profesjonalna obsługę osiedla.
 • MałgorzataR 2014-02-20 18:05:42
  Nie wiem czy wolna konkurencja to faktycznie korzystny dla lokatorów obrót sprawy. Większość stawia na sprawdzonych zarządców, licencjowanych, z wieloletnim doświadczeniem w branży. Warszwiacy dalej będą stawiać na Atrium21, Luxdom czy Status, a nie jakiś świeżaków. W innych miastach pewnie podobnie. Ja osobiscie nie wpuściłabym na Wilanów niesprawdzonego zarządcy.
 • praktyk 2014-01-16 21:02:33
  kolejna korporacyjna propaganda.przecież pozostał obowiązek ubezpieczenia od działalności i rozszerzony wymóg niekaralności

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA