PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmiana przepisów o VAT źle wpłynie na dystrybutorów IT

  • Autor: PAP
  • 22 kwi 2015 12:11

Wejście w życie przepisów o odwróconym VAT w krótkim terminie może wpłynąć na spadek wolumenów dystrybutorów IT i konieczność dostosowania bazy kosztowej. W długim terminie zmiana powinna jednak doprowadzić do oczyszczenia rynku, co docelowo może spowodować wzrost marż - uważa Zbigniew Porczyk, analityk Trigon DM.

REKLAMA

"Zgodnie z założeniami rządu od 1 lipca 2015 r. wejdzie w życie zmiana ustawy o VAT. Wiele dóbr elektroniki użytkowej zostanie objętych tzw. odwróconym VAT-em i na pewno najwięksi dystrybutorzy sprzętu IT w Polsce odczują te zmiany na sobie" - powiedział PAP Porczyk.

"Należy tu zwrócić uwagę na dwutorowość wpływu. Po pierwsze mówimy o krótkoterminowym raczej negatywnym wpływie. Po drugie o średnio-długoterminowym, najprawdopodobniej pozytywnym wpływie" - dodał.

W ocenie analityka skala tych zmian może bardzo istotnie zmienić rynek.

"Mówimy tu o kilku mld zł nielegalnych transakcji. W większości są to transakcje wirtualne, ale część transakcji wpłynie na rynek tzw. fizyczny" - powiedział.

Zdaniem Porczyka wejście w życie przepisów o odwróconym VAT w krótkim terminie może negatywnie wpłynąć na przychody dystrybutorów IT.

"W krótkim terminie dystrybutorzy odczują zapewne pewien spadek wolumenów i będą musieli dostosować swoją strukturę kosztową – stąd potencjalny negatywny wpływ na wyniki w krótkim terminie" - powiedział.

"Drugi krótkoterminowy aspekt to tzw. rynek brokerski. Na chwilę obecną część dystrybutorów coraz mocniej wchodzi w brokerkę, często też eksportuje czy reeksportuje te towary, niejednokrotnie korzystając z dobrych ofert cenowych, które pojawiają się ze względu właśnie na szarą strefę. Oczekujemy, że w drugiej połowie 2015 r., czy bardziej w 2016 r. tych okazji będzie coraz mniej" - dodał.

W długim terminie natomiast wprowadzone zmiany mogą doprowadzić do oczyszczenia rynku.

"Część podmiotów żyje i generuje zyski na nielegalnej działalności. W momencie kiedy ten dodatkowy strumień pieniędzy zostanie przerwany, na co liczymy i czego oczekujemy, wówczas marże na normalnej dystrybucji powinny wzrosnąć" - powiedział analityk Trigon DM.

Skala potencjalnych zmian jest jednak trudna do oszacowania.

"Trudno skwantyfikować jaka będzie skala tąpnięcia przychodowego w pierwszej fazie, czy wzrostu marż w drugiej fazie, gdyż wszystkie te transakcje są niezliczone" - powiedział Porczyk.

"Wydaje się, że wśród giełdowych dużych dystrybutorów najmniej narażony na negatywny wpływ zmian jest Action. Natomiast największą ekspozycję wydaje się mieć ABC Data – tu też widzimy największe potencjalne ryzyka w krótkim terminie" - dodał.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA