PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmiana przepisów o VAT źle wpłynie na dystrybutorów IT

  • Autor: PAP
  • 22 kwi 2015 12:11

Wejście w życie przepisów o odwróconym VAT w krótkim terminie może wpłynąć na spadek wolumenów dystrybutorów IT i konieczność dostosowania bazy kosztowej. W długim terminie zmiana powinna jednak doprowadzić do oczyszczenia rynku, co docelowo może spowodować wzrost marż - uważa Zbigniew Porczyk, analityk Trigon DM.

REKLAMA

"Zgodnie z założeniami rządu od 1 lipca 2015 r. wejdzie w życie zmiana ustawy o VAT. Wiele dóbr elektroniki użytkowej zostanie objętych tzw. odwróconym VAT-em i na pewno najwięksi dystrybutorzy sprzętu IT w Polsce odczują te zmiany na sobie" - powiedział PAP Porczyk.

"Należy tu zwrócić uwagę na dwutorowość wpływu. Po pierwsze mówimy o krótkoterminowym raczej negatywnym wpływie. Po drugie o średnio-długoterminowym, najprawdopodobniej pozytywnym wpływie" - dodał.

W ocenie analityka skala tych zmian może bardzo istotnie zmienić rynek.

"Mówimy tu o kilku mld zł nielegalnych transakcji. W większości są to transakcje wirtualne, ale część transakcji wpłynie na rynek tzw. fizyczny" - powiedział.

Zdaniem Porczyka wejście w życie przepisów o odwróconym VAT w krótkim terminie może negatywnie wpłynąć na przychody dystrybutorów IT.

"W krótkim terminie dystrybutorzy odczują zapewne pewien spadek wolumenów i będą musieli dostosować swoją strukturę kosztową – stąd potencjalny negatywny wpływ na wyniki w krótkim terminie" - powiedział.

"Drugi krótkoterminowy aspekt to tzw. rynek brokerski. Na chwilę obecną część dystrybutorów coraz mocniej wchodzi w brokerkę, często też eksportuje czy reeksportuje te towary, niejednokrotnie korzystając z dobrych ofert cenowych, które pojawiają się ze względu właśnie na szarą strefę. Oczekujemy, że w drugiej połowie 2015 r., czy bardziej w 2016 r. tych okazji będzie coraz mniej" - dodał.

W długim terminie natomiast wprowadzone zmiany mogą doprowadzić do oczyszczenia rynku.

"Część podmiotów żyje i generuje zyski na nielegalnej działalności. W momencie kiedy ten dodatkowy strumień pieniędzy zostanie przerwany, na co liczymy i czego oczekujemy, wówczas marże na normalnej dystrybucji powinny wzrosnąć" - powiedział analityk Trigon DM.

Skala potencjalnych zmian jest jednak trudna do oszacowania.

"Trudno skwantyfikować jaka będzie skala tąpnięcia przychodowego w pierwszej fazie, czy wzrostu marż w drugiej fazie, gdyż wszystkie te transakcje są niezliczone" - powiedział Porczyk.

"Wydaje się, że wśród giełdowych dużych dystrybutorów najmniej narażony na negatywny wpływ zmian jest Action. Natomiast największą ekspozycję wydaje się mieć ABC Data – tu też widzimy największe potencjalne ryzyka w krótkim terminie" - dodał.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA