PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmiana sposobu rozliczania kosztów mediów z najemcami

  • Autor: Kancelaria Galt
  • 28 kwi 2015 07:53

Powszechną praktyką w zakresie najmu nieruchomości komercyjnych jest refakturowanie kosztów mediów na najemców. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z dnia 16 kwietnia 2015 r. oznacza, że ta praktyka mogła skutkować zawyżeniem VAT do zapłaty przez wynajmującego (a zatem można rozważyć wystąpienie o zwrot nadpłaty w VAT), a z drugiej strony skutkować nieprawidłowościami w wystawianiu faktur (co może powodować konieczność korekt faktur).

REKLAMA

Do 8 listopada 2011 r. dominował pogląd, zgodnie z którym niektóre usługi, których koszty zwyczajowo obciążają najemców, opodatkowane są według zredukowanej stawki VAT w wysokości 8%. Dotyczy to np. usług dostarczania wody, odprowadzania ścieków, usuwania odpadów, odśnieżania, itp.

W wyniku uchwały NSA z dnia 8 listopada 2014 (sygn. I FPS 3/10) w interpretacjach organów podatkowych zaczął pojawiać się pogląd, że czynsz i obciążenie najemcy za media stanowią świadczenie złożone, które powinno być opodatkowane w sposób właściwy dla czynszu tj. w przypadku wynajmu nieruchomości komercyjnych także stawkami 23% zamiast obniżonymi. Podejście to zaczęły również podzielać również niektóre sądy administracyjne, a to spowodowało zmianę praktyki wynajmujących.

Takie stanowisko podtrzymał również Minister Finansów w sprawie C-42/14 przeciw Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, która była przedmiotem rozpoznania przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w dniu 16 kwietnia 2015 r.

Jednak w swoim niedawnym orzeczeniu ETS wskazał, że w zależności od okoliczności, koszty te mogą być opodatkowane łącznie z umową najmu, bądź oddzielnie – stawką obniżoną. Opodatkowanie stawką obniżoną będzie miało miejsce wówczas, gdy najemca może decydować o zużyciu wody, energii elektrycznej lub energii cieplnej, na podstawie indywidualnych liczników. Jeśli takie świadczenia są osobno wykazane na fakturze, to należy je uznać za świadczenie odrębne od najmu.

Z uwagi na powyższe należy brać pod uwagę zmianę stosowanego podejścia na przyszłość oraz weryfikację umów najmu i stosowanych stawek VAT. Zwracamy uwagę, że zmiana linii orzeczniczej w tym zakresie jest widoczna np. w wyroku WSA w Krakowie z dnia 17 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 1783/14.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA