PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmiany na rynku pracy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 paź 2016 16:50

Zmiany na rynku pracy Fot. Fotolia

Ministerstwo Rozwoju w pakiecie „100 zmian dla firm”, który jest pierwszym etapem realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zaproponowało szereg ułatwień dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Federacja Przedsiębiorców Polskich podkreśla znaczenie propozycji w ramach nowelizacji Kodeksu Pracy, które zmierzają m.in. w kierunku zwiększenia wiarygodności w selekcji pracowników „wrażliwego” sektora finansowego. Ponadto wychodzą naprzeciw oczekiwaniom małego i średniego biznesu, postulującego zmiany w kierunku uproszczenia i większej elastyczności działalności rozwijających się przedsiębiorstw. Projektodawca dąży również do zwiększenia ochrony praw pracowników.

- Nowelizacja Kodeksu Pracy ma szczególnie istotne znaczenie, gdyż dotyczy delikatnych w swojej naturze kwestii pracowniczych. Oceniamy, że propozycje przedstawione przez projektodawcę w wyważony i celny sposób adresują kilka kluczowych kwestii, związanych z m.in. aktualnymi wyzwaniami rynku finansowego, aktywizowaniem chęci do zatrudniania przez mniejszych przedsiębiorców oraz wsparciem dla pracowników. Wiarygodność sektora finansowego nabiera wręcz strategicznego znaczenia w obliczu wymagającej sytuacji branży w wymiarze zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. W propozycjach nie zabrakło założeń uelastycznienia i uproszczenia działalności mniejszych przedsiębiorców. Projektodawca pamiętał również o prawach pracowniczych. W efekcie jest szansa na wyeliminowanie kilku nieużytecznych przepisów – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

- Zwracamy szczególnie uwagę na jedną ze zmian, która w zamyśle projektodawcy ma na celu umożliwienie podmiotom sektora finansowego prowadzenie jeszcze bardziej rozważnej polityki kadrowej. Dostrzegamy wskazany przez autorów zmian interes społeczny i dbałość o stabilność gospodarki. Podkreślamy, że przez polski sektor finansowy przetoczyły się w ostatnich latach turbulencje, które uświadamiają że branża wymaga nadzwyczajnej weryfikacji kadr – dodaje Marek Kowalski.

Według badania przeprowadzonego przez PARP, aż 35 proc. przedsiębiorców wskazywało na zniesienie obowiązku ustalania regulaminu wynagradzania, zaś 30 proc. wskazań dotyczyło obowiązku ustalania regulaminu pracy, jako zmianę, która może najbardziej usprawnić funkcjonowanie ich przedsiębiorstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA