PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmiany w prawie budowlanym mogą pozbawić starsze centra możliwości konkurowania z nowymi obiektami

  • Autor: Propertynews.pl
  • 18 maj 2012 13:55

Zmiany w prawie budowlanym mogą pozbawić starsze centra możliwości konkurowania z nowymi obiektami

Kierunek, w którym idą zmiany w prawie budowlanym, nie uwzględnia wszystkich interesów. - Nowe przepisy są bardzo problematyczne. Według nich w Polsce będą obowiązywać wyłącznie plany zagospodarowania przestrzennego, pozwalające na budowę obiektu handlowego o powierzchni większej niż 2 tys. mkw. To dobre założenie i udogodnienie dla inwestorów, jednak zapomniano o budynkach zbudowanych w latach 90. na podstawie WZ - uważa Patrick Delcol, prezes DTZ Polska oraz Polskiej Rady Centrów Handlowych.

REKLAMA

- Obecnie banki chętniej finansują rozbudowy istniejących galerii niż nowych projektów. Większość jednak powstała na podstawie WZ. Ich powiększenie nie będzie możliwe bez planu zagospodarowania. Inwestorzy nie powinni o tym zapominać - podkreśla Jolanta Kalecińska, partner, kancelaria prawna White & Case.

Zdaniem Patricka Delcola, właściciele wielu starszych centrów handlowych, które nie mają planu zagospodarowania, zostaną pozbawieni możliwości konkurowania z nowymi obiektami, które będą mieć plan. - Takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia. To brak szacunku dla ludzi, którzy zainwestowali swoje pieniądze - uważa Patrick Delcol.

Jak informowaliśmy, zgodnie z planowanymi zmianami, nie będzie już tzw. WZ, czyli zniknie obowiązek otrzymywania decyzji o warunkach zabudowy. Zamiast WZ inwestorów będą obowiązywać plany zagospodarowania przestrzennego.

Założenia były prezentowane w kwietniu 2012 roku, w sierpniu pierwszy projekt powinien trafić pod obrady Rady Ministrów, a w kwietniu 2013 roku pod obrady Sejmu.

- Są to bardzo daleko idące zmiany w planowaniu przestrzennym, które z pewnością będą miały wpływ na rynek nieruchomości w Polsce - podsumowuje Jolanta Kalecińska.

Dyskusja o nowym prawie budowlanym toczyła się w czasie sesji o rynku nieruchomości komercyjnych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA