PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmiany w prawie polepszą sytuację dłużników

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 sie 2015 17:39

Już w styczniu 2016 roku wchodzi w życie nowa ustawa - Prawo restrukturyzacyjne, która całkowicie zmieni zasady przeprowadzania restrukturyzacji i upadłości przedsiębiorców. Ustawa ta zdecydowanie polepszy sytuację dłużników i umożliwi im przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji, zgodnie z polityką „drugiej szansy” - tłumaczy Sławomir Lisiecki z kancelarii Galt.

REKLAMA

- Prawo restrukturyzacyjne wprowadza cztery nowe procedury, z których każda ma prowadzi do zawarcia układu z wierzycielami, wpływając na znaczne ograniczenie liczby ogłaszanych upadłości. Postępowania te będą przebiegały o wiele szybciej i efektywniej od procedur przewidzianych w aktualnej ustawie Prawo upadłościowe, która po wprowadzeniu odrębnej ustawy restrukturyzacyjnej zostanie ograniczona w zasadzie wyłącznie do upadłości likwidacyjnej, przeznaczonej dla dłużników, których restrukturyzacja jest niemożliwa lub niecelowa - tłumaczy przedstawiciel kancelarii Galt.

- Nowa ustawa wyposaży także dłużników w środki służące efektywnej restrukturyzacji spółek, częściowo kosztem uprawnień wierzycieli, m.in. poprzez ograniczenie ich praw wynikających z umów zawartych z dłużnikiem (także umów najmu). Dłużnicy będą ponadto mogli objąć układem tylko wybraną grupę wierzycieli, przykładowo wierzycieli finansujących dłużnika, wierzycieli z tytułu „umów o zasadniczym znaczeniu dla dłużnika” lub wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo. Co więcej, zgoda tych ostatnich na objęcie układem – w razie złożenia odpowiednio korzystnych propozycji układowych przez dłużnika – może nie być w ogóle potrzebna - dodaje Sławomir Lisiecki.

Wierzyciele zdobędą jednak narzędzia, które pozwolą na większy wpływ na postępowanie restrukturyzacyjne. - Szczególnie wzrośnie znaczenie rady wierzycieli, co powinno zachęcić wierzycieli do aktywnego uczestniczenia w postępowaniu, tym bardziej, że posiedzenia rady będą mogły się odbywać także przy użyciu środków porozumiewania się na odległość - komentuje.

- Nowością jest również przygotowana likwidacja (tzw. pre-pack), polegająca na sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika lub jego części już w momencie ogłoszenia upadłości podmiotu. Takie działanie zwiększa szansę na kontynuację działalności upadłego dłużnika, jak również pozwala uniknąć spadku wartości majątku dłużnika z uwagi na jego upadłość. Procedura ta nie jest jednak pozbawiona ryzyka, zwłaszcza dla wierzycieli dłużnika, którzy mogą dowiedzieć się o sprzedaży majątku dłużnika i wygaśnięciu ich praw ustanowionych na tym majątku (hipotek, zastawów) już po zatwierdzeniu warunków sprzedaży - podsumowuje Lisiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA