PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmiany w prawie polepszą sytuację dłużników

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 sie 2015 17:39

Już w styczniu 2016 roku wchodzi w życie nowa ustawa - Prawo restrukturyzacyjne, która całkowicie zmieni zasady przeprowadzania restrukturyzacji i upadłości przedsiębiorców. Ustawa ta zdecydowanie polepszy sytuację dłużników i umożliwi im przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji, zgodnie z polityką „drugiej szansy” - tłumaczy Sławomir Lisiecki z kancelarii Galt.

REKLAMA

- Prawo restrukturyzacyjne wprowadza cztery nowe procedury, z których każda ma prowadzi do zawarcia układu z wierzycielami, wpływając na znaczne ograniczenie liczby ogłaszanych upadłości. Postępowania te będą przebiegały o wiele szybciej i efektywniej od procedur przewidzianych w aktualnej ustawie Prawo upadłościowe, która po wprowadzeniu odrębnej ustawy restrukturyzacyjnej zostanie ograniczona w zasadzie wyłącznie do upadłości likwidacyjnej, przeznaczonej dla dłużników, których restrukturyzacja jest niemożliwa lub niecelowa - tłumaczy przedstawiciel kancelarii Galt.

- Nowa ustawa wyposaży także dłużników w środki służące efektywnej restrukturyzacji spółek, częściowo kosztem uprawnień wierzycieli, m.in. poprzez ograniczenie ich praw wynikających z umów zawartych z dłużnikiem (także umów najmu). Dłużnicy będą ponadto mogli objąć układem tylko wybraną grupę wierzycieli, przykładowo wierzycieli finansujących dłużnika, wierzycieli z tytułu „umów o zasadniczym znaczeniu dla dłużnika” lub wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo. Co więcej, zgoda tych ostatnich na objęcie układem – w razie złożenia odpowiednio korzystnych propozycji układowych przez dłużnika – może nie być w ogóle potrzebna - dodaje Sławomir Lisiecki.

Wierzyciele zdobędą jednak narzędzia, które pozwolą na większy wpływ na postępowanie restrukturyzacyjne. - Szczególnie wzrośnie znaczenie rady wierzycieli, co powinno zachęcić wierzycieli do aktywnego uczestniczenia w postępowaniu, tym bardziej, że posiedzenia rady będą mogły się odbywać także przy użyciu środków porozumiewania się na odległość - komentuje.

- Nowością jest również przygotowana likwidacja (tzw. pre-pack), polegająca na sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika lub jego części już w momencie ogłoszenia upadłości podmiotu. Takie działanie zwiększa szansę na kontynuację działalności upadłego dłużnika, jak również pozwala uniknąć spadku wartości majątku dłużnika z uwagi na jego upadłość. Procedura ta nie jest jednak pozbawiona ryzyka, zwłaszcza dla wierzycieli dłużnika, którzy mogą dowiedzieć się o sprzedaży majątku dłużnika i wygaśnięciu ich praw ustanowionych na tym majątku (hipotek, zastawów) już po zatwierdzeniu warunków sprzedaży - podsumowuje Lisiecki.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA