PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmiany w ustawie o obrocie ziemią rolną. Na co muszą szykować się deweloperzy?

 • Autor: Konrad Bisiorek, kancelaria Schoenherr
 • 25 lip 2016 10:09

Zmiany w ustawie o obrocie ziemią rolną. Na co muszą szykować się deweloperzy? Konrad Bisiorek

W dniu 22 lipca 2106 roku Senat przyjął bez poprawek ustawę nowelizującą przepisy dotyczące ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych. Oznacza to kolejne zmiany w ustawie, która weszła w życie pod koniec kwietnia br.

REKLAMA

W wyniku nowelizacji ustawodawca wycofuje się z obowiązującego od dnia 30 kwietnia 2016 roku ograniczenia polegającego na zakazie obciążenia nieruchomości rolnej hipoteką, której wysokość przewyższa wartość rynkową nieruchomości rolnej i konieczności dołączenia do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej operatu szacunkowego potwierdzającego wartość obciążanej nieruchomości. Powyższe spowodowało, że banki wstrzymały udzielanie kredytów, których zabezpieczeniem miała być hipoteka na nieruchomości rolnej. Kredytobiorcy nie byli bowiem w stanie ustanowić hipoteki, której wysokość pokrywałaby wszystkie wierzytelności banku. Szczególnego ograniczenia doznały kredyty na budowę domów, których wartość zwykle znacznie przewyższa wartość zabudowywanych nieruchomości rolnych. W efekcie rolnicy, którzy mieli być chronieni przez nowe regulacje, nie byli w stanie uzyskać kredytów bankowych. Uchwalona nowelizacja znosi powyższe ograniczenia i stanowi powrót do wcześniejszej regulacji.

Praktyka banków pokaże, na ile udzielanie kredytów zabezpieczonych na nieruchomościach rolnych zostanie przywrócone, nadal obowiązują bowiem inne ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi. Przede wszystkim nabywcą nieruchomości rolnej może zostać, co do zasady, wyłącznie rolnik indywidualny spełniający określone wymagania. Ma to zastosowanie również przy nabyciu nieruchomości rolnej w drodze egzekucji. Jeżeli zatem kredytobiorca nie spłaci długu i bank rozpocznie egzekucję z nieruchomości rolnej, to jej nabywcą może zostać wyłącznie rolnik indywidualny spełniający ustawowe kryteria. W rezultacie komornik może nie być w stanie znaleźć takiego nabywcy, a nierzetelny kredytobiorca będzie dalej pozostawał właścicielem nieruchomości. Wpływ tego ograniczenia na wstrzymanie udzielania kredytów był podnoszony wobec ustawodawcy, który jednak nie zdecydował się na jego zniesienie.

Dodatkowo nowelizacja wyłącza stosowanie wprowadzonych w dniu 30 kwietnia 2016 roku ograniczeń wobec nieruchomości rolnych będących drogami wewnętrznymi. W rezultacie wyłączone będą również drogi rowerowe, place przeznaczone do ruchu pojazdów oraz parkingi, które objęte są definicją dróg wewnętrznych zawartą w ustawie o drogach publicznych. Ponadto nowelizacja umożliwia nabywanie nieruchomości rolnych przez parki narodowe na cele związane z ochroną przyrody.

Powyższe zmiany należy ocenić pozytywnie, gdyż znoszą część, choć niewielką, wprowadzonych ostatnio ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Na marginesie należy dodać, że obowiązujące od dnia 30 kwietnia 2016 roku przepisy zostały niedawno zaskarżone, m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich, do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowelizacja wymaga podpisu prezydenta i wejdzie w życie 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • dworw 2016-08-06 16:21:24
  Żądam KONIECZNEJ zmiany ustawy rolnej. Zwłaszcza paragrafu mówiącego o tym,ze ziemie zabytkowe (np. zespól dworski) może kupic tylko rolnik lub państwo. To jest ze szkodą dla zabytków. Typowo polskich przecież zabytków. A PiS chyba polskosc ceni???? Powinien mieć też pelne prawa kupic takie obiekty inwestor, który ma zamiar uratować hisoryczny obiekt. Na to ustawa powinna zezwalać!!!! Zadam.musowej poprawki na korzyść terenów zabytkowych!!!!!
 • Magda 2016-07-29 14:39:24
  Mając dom na działce rolnej 8Oarów nie mogę go sprzedać nierolnikowi?Nie ma jakiegoś sposobu oprócz dzielenia na mniej niż 30 arów?
 • Krzysztof Książak 2016-07-27 09:17:29
  "Powyższe zmiany należy ocenić pozytywnie" - prostują coś co sami skomplikowali więc to żadna zasługa ;-)


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA