PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmiany w ustawie o obrocie ziemią rolną. Na co muszą szykować się deweloperzy?

 • Autor: Konrad Bisiorek, kancelaria Schoenherr
 • 25 lip 2016 10:09

Zmiany w ustawie o obrocie ziemią rolną. Na co muszą szykować się deweloperzy? Konrad Bisiorek

W dniu 22 lipca 2106 roku Senat przyjął bez poprawek ustawę nowelizującą przepisy dotyczące ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych. Oznacza to kolejne zmiany w ustawie, która weszła w życie pod koniec kwietnia br.

REKLAMA

W wyniku nowelizacji ustawodawca wycofuje się z obowiązującego od dnia 30 kwietnia 2016 roku ograniczenia polegającego na zakazie obciążenia nieruchomości rolnej hipoteką, której wysokość przewyższa wartość rynkową nieruchomości rolnej i konieczności dołączenia do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej operatu szacunkowego potwierdzającego wartość obciążanej nieruchomości. Powyższe spowodowało, że banki wstrzymały udzielanie kredytów, których zabezpieczeniem miała być hipoteka na nieruchomości rolnej. Kredytobiorcy nie byli bowiem w stanie ustanowić hipoteki, której wysokość pokrywałaby wszystkie wierzytelności banku. Szczególnego ograniczenia doznały kredyty na budowę domów, których wartość zwykle znacznie przewyższa wartość zabudowywanych nieruchomości rolnych. W efekcie rolnicy, którzy mieli być chronieni przez nowe regulacje, nie byli w stanie uzyskać kredytów bankowych. Uchwalona nowelizacja znosi powyższe ograniczenia i stanowi powrót do wcześniejszej regulacji.

Praktyka banków pokaże, na ile udzielanie kredytów zabezpieczonych na nieruchomościach rolnych zostanie przywrócone, nadal obowiązują bowiem inne ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi. Przede wszystkim nabywcą nieruchomości rolnej może zostać, co do zasady, wyłącznie rolnik indywidualny spełniający określone wymagania. Ma to zastosowanie również przy nabyciu nieruchomości rolnej w drodze egzekucji. Jeżeli zatem kredytobiorca nie spłaci długu i bank rozpocznie egzekucję z nieruchomości rolnej, to jej nabywcą może zostać wyłącznie rolnik indywidualny spełniający ustawowe kryteria. W rezultacie komornik może nie być w stanie znaleźć takiego nabywcy, a nierzetelny kredytobiorca będzie dalej pozostawał właścicielem nieruchomości. Wpływ tego ograniczenia na wstrzymanie udzielania kredytów był podnoszony wobec ustawodawcy, który jednak nie zdecydował się na jego zniesienie.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

 • dworw 2016-08-06 16:21:24
  Żądam KONIECZNEJ zmiany ustawy rolnej. Zwłaszcza paragrafu mówiącego o tym,ze ziemie zabytkowe (np. zespól dworski) może kupic tylko rolnik lub państwo. To jest ze szkodą dla zabytków. Typowo polskich przecież zabytków. A PiS chyba polskosc ceni???? Powinien mieć też pelne prawa kupic takie obiekty inwestor, który ma zamiar uratować hisoryczny obiekt. Na to ustawa powinna zezwalać!!!! Zadam.musowej poprawki na korzyść terenów zabytkowych!!!!!
 • Magda 2016-07-29 14:39:24
  Mając dom na działce rolnej 8Oarów nie mogę go sprzedać nierolnikowi?Nie ma jakiegoś sposobu oprócz dzielenia na mniej niż 30 arów?
 • Krzysztof Książak 2016-07-27 09:17:29
  "Powyższe zmiany należy ocenić pozytywnie" - prostują coś co sami skomplikowali więc to żadna zasługa ;-)


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA