PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Znamy tezy Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego

  • wnp.pl
  • 04 paź 2013 19:05

Znamy tezy Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego

Po niespełna roku intensywnej pracy ekspertów i praktyków, mamy za sobą pierwszy etap, tj. opracowanie tez do kodeksu urbanistyczno-budowlanego - powiedział minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak. Kodeks ma być gotowy jesienią 2015 roku.

REKLAMA

Są one opublikowane na stronie ministerstwa oraz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, w celu przedstawiania opinii przez szersze grono zainteresowanych. Pełny dokument dostępny jest pod poniższym linkiem.

Nowy kodeks ma zastąpić zdezintegrowane i przeregulowane prawo inwestycyjno-budowlane, rozproszone obecnie w wielu ustawach. Jego celem jest też oparcie procesu inwestycyjno-budowlanego na zasadach wolności i odpowiedzialności.

Naprawie przeregulowanego i zdezintegrowanego procesu ma służyć m.in. elastyczność regulacji, domniemanie legalności działań inwestora, a także następcza, a nie prewencyjna, kontrola procesu inwestycyjnego i szybka ścieżka realizacji inwestycji strategicznych.

Minister przypomniał, że w nowej perspektywie budżetowej UE 25 mld zł zostanie przeznaczone na Narodowy Program Rewitalizacji Miast i wyraził nadzieję, że nowy kodeks usprawni prowadzenie rewitalizacji oraz zachęci inwestorów do większego niż dotychczas zainteresowania prowadzeniem inwestycji w objętych ochroną konserwatorską obiektach.

- Dziś często inwestor, odstraszany liczbą i kosztami obowiązujących procedur, rezygnuje z ratowania zabytku - powiedział Nowak.

Przypomniał on także, że nowe regulacje budowlane, które przeciwdziałać będą chaosowi urbanistycznemu, oprócz nowego kodeksu opierać się będą też na znowelizowanym prawie budowlanym.

Jak zakłada minister, jest szansa, aby KKPB przedstawiła gotowy kodeks urbanistyczno-budowlany jesienią 2015 r.


Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • dzon 2013-12-27 23:24:25
    czytałem, niezły bigos wyszedł :) teraz bedą niezła jaja
    kodesk układali ludzie niezwiazani z budownictwem niemajacy pojecia o procedurach i problemach w tej branzy. Do tego kodeks nie ujmuje połowy rzeczy z prawa budowlanego :)


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA