PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

6 mld euro - tyle może wynieść wartość inwestycji na rynku nieruchomości w Europie Środkowej w br.

  • Autor: C&W
  • 04 paź 2011 13:19

Wzrasta aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości w Europie Środkowej. W trzecim kwartale br. zainwestowano 2,32 mld euro w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech, czyli znacznie więcej niż w drugim kwartale (706 mln euro) - wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Od początku roku wolumen transakcji inwestycyjnych w tym regionie wyniósł 4,61 mld euro. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost z poziomu 1,95 mld euro odnotowanego w tym samym okresie 2010 roku. Zważywszy na ilość transakcji inwestycyjnych, które mogą zostać sfinalizowane w czwartym kwartale, wolumen inwestycji do końca bieżącego roku może wynieść 6 mld euro - podaje C&W.

"W trzecim kwartale br. wolumeny transakcji wzrosły w porównaniu z poprzednim kwartałem na wszystkich rynkach, ale największy wzrost aktywności inwestycyjnej odnotowano w Czechach (1,18 mld euro). Wartość inwestycji na rynku czeskim była wyższa niż w Polsce, gdzie w trzecim kwartale 2011 r. zainwestowano 864 mln euro. Przy wzroście inwestycji od początku roku do 1,9 mld euro Czechy stały się najważniejszym rynkiem w Europie Środkowej, wyprzedzając pod tym względem Polskę (1,82 mld euro). Jednak wolumen transakcji w przygotowaniu pozwala przypuszczać, że w czwartym kwartale Polska odzyska dominującą pozycję w regionie. W trzecim kwartale 2011 r. wartość inwestycji na Węgrzech wyniosła 197 mln euro, czyli tyle samo, co w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku. Natomiast wolumen transakcji na rumuńskim i słowackim rynku inwestycyjnym w trzecim kwartale br. nie przekroczył 100 mln euro" - czytamy dalej.

W trzecim kwartale 2011 r. sektor nieruchomości handlowych cieszył się większym zainteresowaniem wśród inwestorów niż sektor biurowy. Tendencja ta utrzyma się do końca roku, ale różnice w poziomie aktywności inwestycyjnej na rynkach tych dwóch kategorii aktywów nie będą tak duże jak w poprzednich latach. Od początku roku wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze handlowym wyniósł 1,88 mld euro, natomiast na rynku biurowym osiągnął poziom 1,70 mld euro. W dalszym ciągu wzrasta zainteresowanie inwestorów sektorem magazynowo-logistycznym, o czym świadczy wartość inwestycji od początku roku (641 mln euro). Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku zainwestowano na tym rynku 205 mln euro.

"Europa Środkowa nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, ale pomimo dominującej pozycji Polski i Czech inne rynki są ponownie uwzględniane w planach inwestycyjnych. W gronie szczególnie aktywnych inwestorów w regionie znalazły się podmioty takie jak CA Immo, AEW Europe, Atrium, Unibail-Rodamco, Deka, Union, Invesco, Heitman, ECE i Meyer Bergman. Wielu z nich w bieżącym roku dokonało już licznych inwestycji" - podają autorzy raportu.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA