PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

850 tys. mkw. powierzchni biurowych wynajęte w 2011 roku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 maj 2012 18:09

Pomimo małej liczby budynków biurowych oddanych do użytkowania w roku 2011 odnotowano rekordową ilość 850 tys. mkw. wynajętej powierzchni biurowej. Wysoki popyt utrzymał się również w pierwszym kwartale bieżącego roku, kiedy wynajęto ponad 225 tys. mkw. - wynika z danych Polish Properties.

REKLAMA

W Warszawie, która pozostaje liderem w najmie biur, w roku 2011 roku i pierwszym kwartale roku 2012 oddano do użytku 20 budynków biurowych o łącznej powierzchni 168 tys. mkw. Podaż jednak wciąż nie zaspokaja potrzeb wszystkich najemców, zwłaszcza firm zagranicznych chcących lokować swoje siedziby w nowoczesnych biurowcach. Dlatego deweloperzy ponownie zwiększyli aktywność i od roku 2012 nowa podaż znowu zaczęła rosnąć. Obecnie w stolicy w fazie budowy pozostaje ok. 540 tys. mkw. z czego do końca roku ma być oddana do użytku rekordowe ponad 300 tys. mkw. biur.

Rośnie również rynek najmu. W Warszawie w 2011 roku wynajęto blisko 600 tys. mkw., a w I kwartale 2012 kolejne 125 tys. mkw. Znaczną część zawartych transakcji to umowy przednajmu, stanowiące od 20 do 25 proc. wszystkich umów.

Umowy przednajmu podpisały min. firmy: Kia Motors - ponad 2 500 mkw. na Puławskiej 366, Oriflame - 3 500 mkw. w Mokotów Nowa oraz Imtech - 7 000 tys. w Eurocentrum. W 2012 z tego typu umową mamy do czynienia np. w przypadku ING - 12 100 tys. mkw. w biurowcu Plac Unii na Placu Unii Lubelskiej.

- Przy obecnych problemach z pozyskaniem finansowania, umowy przednajmu są wybawieniem dla deweloperów. Dzięki takim umowom, deweloperzy są w stanie uzyskać finansowanie i rozpocząć budowę, natomiast najemcy mają możliwość dostosowania powierzchni do własnych, często specyficznych potrzeb już na etapie projektowania - mówi Monika Rogucka, Head of Office Agency w Polish Properties.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA