PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Aktywność inwestycyjna na świecie może wzrosnąć o 20 proc.

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 mar 2012 13:26

Z raportu z najnowszego badania firmy Cushman & Wakefield „Atlas inwestycji międzynarodowych 2012" (International Investment Atlas 2012) wynika, że aktywność inwestycyjna na świecie w drugiej połowie 2012 roku może wzrosnąć o 20 proc.

REKLAMA

Aktywność inwestorów będzie rosła pomimo umiarkowanych nastrojów na większości rynków inwestycji w nieruchomości. Za taki stan rzeczy będzie odpowiadać zdaniem specjalistów m.in. wzrost zaufania inwestorów i najemców, a także wzrost popytu z ich strony.

Według prognoz firmy Cushman & Wakefield, wartość globalnych transakcji inwestycyjnych w ujęciu rocznym utrzyma się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego i wyniesie 710-720 mld dolarów. Jednak w porównaniu z pierwszym półroczem wolumen obrotów w drugiej połowie roku może wzrosnąć o 20 proc., do czego przyczyni się wzrost popytu oraz podaży aktywów inwestycyjnych.

- Obserwujemy wzrost poziomu ryzyka akceptowanego przez inwestorów na rynkach papierów wartościowych i nieruchomości. Ten trend stanie się bardziej wyraźny w drugim półroczu wraz z napływem coraz lepszych danych gospodarczych, zwłaszcza dotyczących sektora bankowego i zadłużenia państw - powiedział Glenn Rufrano, prezes i dyrektor generalny Cushman & Wakefield.

- Polska jest obecnie atrakcyjną lokalizacją inwestycyjną, którą interesuje się wielu inwestorów. Ponadto należy ją zaliczyć raczej do grupy głównych rynków niż do lokalizacji przyciągających inwestycje oportunistyczne. Podmioty zainteresowane większymi zyskami będą zmuszone poszukiwać możliwości inwestowania w innych krajach, między innymi w Rosji i Turcji, lub na mniej popularnych segmentach rynku. Inwestorzy powinni w szczególności bacznie obserwować rynki w poszukiwaniu okazji do inwestowania w lokalizacjach z atrakcyjnymi perspektywami, wynikającymi na przykład ze zmiany pozycjonowania powierzchni handlowej, niewystarczającej podaży nowoczesnych obiektów handlowych lub biurowych np. w niektórych miastach Włoch lub z braku nowoczesnych nieruchomości logistycznych na wynajem w Hiszpanii i Portugalii - powiedział Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. rynków kapitałowych w krajach EMEA w firmie Cushman & Wakefield,

- W Europie inwestorzy skłonni akceptować niewielkie ryzyko będą mieć coraz większe możliwości inwestowania, głównie w Niemczech oraz krajach skandynawskich. Dotyczy to przede wszystkim rynku nieruchomości handlowych. Ryzyko inwestycji nieznacznie wzrosło we Francji i w Wielkiej Brytanii ze względu na wolniejszy wzrost gospodarczy i rosnące w ostatnim czasie ceny nieruchomości. Rynki te jednak oferują atrakcyjne perspektywy wzrostu w średnim okresie oraz wyższy potencjał zwrotu z inwestycji budowlanych i rewitalizacyjnych w Londynie i Paryżu - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA