PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Bardziej optymistyczne oceny koniunktury w handlu detalicznym

  • Autor: PAP
  • 23 sty 2014 14:56

Badania GUS wskazują, że ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w styczniu 2014 roku oceniany jest mniej pesymistycznie niż w grudniu i w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat - podaje PAP.

REKLAMA

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w styczniu na poziomie minus 6 wobec minus w grudniu ubiegłego roku. - Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 20 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano w komentarzu do badania.

GUS podaje, że diagnozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem, przy bardziej niekorzystnych od formułowanych w grudniu prognozach w tym zakresie. - Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Przedsiębiorcy planują dalsze ograniczanie zamówień towarów u dostawców. Skala zmniejszania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach może być nieco mniej znacząca od zapowiadanej w grudniu - informuje GUS.

- Wzrost bieżących cen towarów jest szybszy niż w grudniu, również w najbliższych trzech miesiącach może on nieco przyspieszyć - dodaje.

Z badań wynika, że spośród badanych jednostek, w styczniu 4,0 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności wobec 4,8 proc. przed rokiem. - Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w styczniu br. 61 proc. przedsiębiorstw, 60 proc. w analogicznym miesiącu ub.r.) oraz kosztami zatrudnienia (59 proc. w styczniu br., 58 proc. przed rokiem) - napisano.

W ujęciu rocznym w największym stopniu spadło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 42 proc. do 36 proc.) - dodano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA