PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Bez zmian na europejskim rynku biurowym - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 05 wrz 2012 15:32

Bez zmian na europejskim rynku biurowym - raport

W najbliższym czasie wysokość stawek czynszu w najlepszych lokalizacjach biurowych regionu EMEA nie ulegnie zmianie - przewidują analitycy Colliersa. Spadki mogą jednak zanotować kraje nie należące do europejskiej czołówki ekonomicznej.

REKLAMA

Według raportu mamy do czynienia z szeroką stagnacją ekonomiczną w regionie EMEA. Brakuje również skutecznych rozwiązań kryzysu w strefie euro. To, zdaniem Colliersa, przyczynia się do ostrożności firm na rynku powierzchni biurowych.

- Najemcy korporacyjni wstrzymali decyzje o zmianie siedzib, ale jednocześnie obserwujemy ograniczoną podaż powierzchni biurowej na większości rynków. Taka sytuacja powoduje, że czynsze pozostają na tym samym poziomie. Jednak w miastach takich jak Londyn, Sztokholm, Monachium czy Wiedeń oczekujemy dalszego wzrostu stawek czynszu. Jest to związane ze stałym wzrostem PNB, który jest powyżej średniej krajowej i/lub z dobrą perspektywą na lokalnych rynkach pracy.- komentuje Craig Satchwell, head of office agency, EMEA w Colliers International.

Według raportu spadki czynszów zanotuje rynek szwajcarski, hiszpański i portugalski.

- Niepewność ekonomiczna oraz brak finansowania produktów na rynku wtórnym oznacza, że pojęcie "najlepsza lokalizacja" jest wciąż kluczowe przy podejmowaniu decyzji inwestorskich - mówi Ewen Hill, director of Investment w Colliers EMEA.

Jak będzie wyglądała aktywność inwestorów na europejskim rynku powierzchni biurowych?

- Oczekujemy podobnego poziomu wartości transakcji, przy czym brak produktów wysokiej jakości ograniczy popyt. Największa aktywność inwestorska jest oczekiwana w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i krajach nordyckich, przy czym w krajach CEE przewidujemy ożywienie w drugiej połowie roku - mówi Ewen Hill.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA