PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

C&W: Polski rynek nieruchomości komercyjnych cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 wrz 2011 08:42

C&W: Polski rynek nieruchomości komercyjnych cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów

Pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej, Polska ma szansę ugruntować wiodącą pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne - wynika z raportu „Marketbeat Polska - Jesień 2011" przygotowanego przez firmę Cushman & Wakefield. Rynek polski pozostaje stabilny i cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów w naszym regionie Europy.

REKLAMA

W pierwszej połowie br. zawarto na nim transakcje wartości 960 mln euro, czyli o 23 proc. większej w porównaniu z tym samym okresem 2010 roku. Rosnący popyt na nieruchomości był równoważony przez zwiększoną aktywność funduszy, które upłynniając swoje portfele nieruchomości, stały się - obok deweloperów - głównym źródłem podaży.

Ci ostatni wykazywali różną aktywność, w zależności od segmentu rynku. Poszczególne segmenty rozwijają się bowiem w nieco innym tempie.

Najbardziej atrakcyjny dla inwestorów jest sektor biurowy i handlowy. Największym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości biurowe, które stanowiły 55 proc. ogólnego wolumenu transakcji. Z kolei najsilniejszą, ponad trzykrotną w porównaniu z pierwszym półroczem 2010 r., dynamiką wzrostu wyróżnił się rynek handlowy. Na wynik ten wpłynęła w dużym stopniu transakcja kupna warszawskiego centrum handlowego Promenada przez Atrium European Real Estate (za 171 mln euro).

Na przeciwnym biegunie znalazły się nieruchomości magazynowe, ze spadkiem wolumenu o 36 proc. w ujęciu rocznym.

Wśród nabywców obiektów biurowych dominowali inwestorzy niemieccy i austriaccy, a obiektów handlowych inwestorzy brytyjscy i holenderscy. Polskie podmioty miały marginalny udział w rynku.

- Inwestowanie w nieruchomości uważane jest za bezpieczną alternatywę, w obecnych warunkach panujących na rynkach finansowych - mówi Wojciech Pisz, dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield - Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w pierwszej połowie tego roku była stabilna, jednak w sprawie przyszłości wolimy zachować ostrożny optymizm.

Według ocen autorów raportu, przy założeniu utrzymania się pozytywnego klimatu inwestycyjnego w drugim półroczu, w całym 2011 roku jest szansa większego wolumenu transakcji niż w ub.r., kiedy miał on wartość 2 mld euro.

Nieruchomości biurowe

W I połowie br. w Warszawie ponownie wynajęto rekordową powierzchnię biurową - 324,3 tys. m kw., przewyższając średnią z tego samego okresu z ostatnich pięciu lat o ok. 36 proc. Do użytku oddano niespełna 57,3 tys. m kw., tj. zaledwie 43 proc. podaży z tego samego okresu 2010 r. oraz zaledwie 1/3 z 2009 r.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA