PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

C&W: Popyt banków na powierzchnię biurową w Europie wzrósł o 20 proc.

  • Autor: C&W
  • 01 cze 2011 12:15

C&W: Popyt banków na powierzchnię biurową w Europie wzrósł o 20 proc.

Z raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że sektor bankowy umacnia swoją pozycję w Europie, o czym świadczy wysoki poziom aktywności na rynku najmu powierzchni biurowych w ostatnich 12 miesiącach. W okresie od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r. popyt banków na powierzchnię biurową w Europie kształtował się na poziomie o 20 proc. wyższym od średniej z pięciu lat.

REKLAMA

Wynajęto ponad milion mkw. powierzchni biurowej, tj. ponad dwukrotnie więcej niż w czasie spadku aktywności na rynku najmu w latach 2009-2010. W ostatnich sześciu miesiącach wzrosła liczba umów najmu powierzchni powyżej 5 000 mkw. w porównaniu z poprzednim półroczem.

Dominującą pozycję nadal zajmują najważniejsze ośrodki bankowości, tj. Londyn, Paryż i Frankfurt, na które przypadło ponad 55 proc. wszystkich umów najmu zawartych w minionym roku przez sektor bankowy w Europie. Największą aktywność na rynku najmu odnotowano w Londynie, w którym wynajęto prawie 300 000 mkw., co stanowiło 27 proc. łącznego popytu w Europie. Na tę wielkość w dużym stopniu wpłynęła umowa typu pre-let dotycząca najmu 65 000 mkw., którą UBS podpisał w III kw. 2010 r.

Szczególnie silny wzrost aktywności na rynku najmu wystąpił w Warszawie i Pradze. Warszawa, która staje się regionalnym centrum bankowości w Europie Środkowo-Wschodniej, może się pochwalić wzrostem popytu o prawie 63 proc. w porównaniu ze średnią z pięciu lat. Poziom najmu w Pradze w ubiegłym roku wyniósł 25 proc. powyżej średniej.

Brak podaży wysokiej jakości w wielu lokalizacjach Europy spowodował utrzymanie się trendu polegającego na zajmowaniu powierzchni przez ich właścicieli. Jest to szczególnie widoczne w Londynie i Moskwie. Czynsze za najlepsze powierzchnie zaczynają rosnąć w wielu miastach europejskich i z tego względu najemcy nie są już w stanie uzyskać atrakcyjnej ceny w ramach umów pre-let, co było możliwe jeszcze 6-9 miesięcy wcześniej. W odróżnieniu od dwóch największych transakcji zawartych w połowie 2010 roku żadna z większych umów najmu podpisanych w okresie od października 2010 r. do marca 2011 r. nie była umową typu pre-let.

Chińskie banki kontynuują ekspansję w Europie dostrzegając możliwości rozwoju na rynku kredytowym, który jest duży, ale obecnie cechuje się niewystarczającą podażą. Banki te wykorzystują ostrożność lokalnych podmiotów. Jedną z pierwszych chińskich instytucji finansowych na tym rynku był Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), który otworzył biura w Londynie, Moskwie, Luksemburgu i we Frankfurcie. ICBC planuje otwarcie kolejnych pięciu oddziałów w przyszłym roku w Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Madrycie i Mediolanie.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA