PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

C&W: Wartość inwestycji na polskim rynku nieruchomości osiągnęła 2,5 mld euro

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 sty 2012 09:25

C&W: Wartość inwestycji na polskim rynku nieruchomości osiągnęła 2,5 mld euro

Aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości w Europie Środkowej w 2011 roku wyraźnie wzrosła. Polska z wynikiem 2,5 mld euro utrzymała dominującą pozycję w regionie. Łącznie w krajach Europy Środkowej zainwestowano 6,1 mld euro. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost z poziomu 2,9 mld euro odnotowanego w 2010 roku.

REKLAMA

Polska nadal zajmuje dominującą pozycję w Europie Środkowej, ale to Czechy odnotowały największy wzrost wolumenu transakcji z poziomu 479 mln euro w 2010 r. do 2,2 mld euro w 2011 r. Wartość inwestycji również wzrosła na Węgrzech i w Rumunii, odpowiednio z 240 mln euro do 728 mln euro (Węgry) i z 241 mln euro do 320 mln euro (Rumunia). Natomiast na Słowacji wolumen inwestycji wzrósł z poziomu 53 mln euro w 2010 r. do 263 mln euro w 2011.

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszył się sektor handlowy (choć jego udział w łącznych obrotach zmniejszył się z 49 proc. w 2010 r. do 40 proc. w 2011 r.), inwestycje biurowe stanowiły 37 proc. wszystkich transakcji, a obroty w sektorze magazynowym wzrosły w 2011 r. z 8 proc. do 15 proc.

Charles Taylor, partner w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: "W 2011 r. odnotowano znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej na większości rynków Europy Środkowej ze względu na większe zainteresowanie inwestorów i odpowiednią podaż aktywów wysokiej jakości. Zważywszy na trudniejszy dostęp do źródeł finansowania, wolumen transakcji w bieżącym roku będzie niższy i wyniesie prawdopodobnie ok. 5 mld euro."

Transakcje portfelowe stanowiły 40 proc. łącznego wolumenu obrotów, przy czym największe zostały zawarte przez podmioty takie jak Europolis, VGP, Multi-Development, PPF, TriGranit oraz Aviva.

W 2011 r. Polska została powszechnie uznana za najważniejszy rynek Europy Środkowej, ale bezpieczne inwestycje nie były priorytetem dla wszystkich inwestorów. Niektórzy inwestorzy znaleźli bardziej atrakcyjne ceny w Czechach.

Na inwestorów instytucjonalnych i korporacyjnych, których zachęciły lepsze perspektywy wzrostu w Europie Środkowej niż w Europie Zachodniej, przypadło 32 proc. zawartych transakcji. Udział inwestorów core plus i oportunistycznych w łącznych obrotach wyniósł po 22 proc. W gronie najbardziej aktywnych inwestorów w 2011 r. znalazły się: CA Immo, AEW Europe, Atrium, Unibail-Rodamco, Heitman, Deka, Union, Invesco, ECE, Meyer Bergman i Blackstone.

W 2011 r. trend spadkowy stóp kapitalizacji utrzymał się na większości rynków do trzeciego kwartału, po którym nastąpiła ich stabilizacja. W przypadku kluczowych nieruchomości handlowych w Polsce i Czechach stopy kapitalizacji zbliżyły się do poziomu 6 proc., ale go nie przekroczyły, natomiast dla najlepszych nieruchomości biurowych w COB osiągnęły prawie 6,25 proc. Stopy kapitalizacji dla najlepszych aktywów magazynowych wyniosły 7,75 proc.

Charles Taylor powiedział też: „Nastroje wśród inwestorów w Polsce i Czechach są nadal dobre, ale wszyscy z niepokojem obserwują rozwój sytuacji na Węgrzech i wpływ na pozostałe kraje regionu. Ponowne zaangażowanie MFW pozwala mieć nadzieję, że wkrótce zostanie wprowadzony wiarygodny plan oszczędności. Dzięki temu inwestorzy na węgierskim rynku nieruchomości będą mogli ponownie skupić się na kwestiach popytu i podaży".

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • hareca 2012-11-26 11:48:52
    Wystarczy policzyć wartość hal magazynowych, które dotychczas przejęto z bazy Jartomu i wystarczy. Dziesiątki milionów. Przy tych cenach inwestycji mogło być tylko więcej i nie zanosi się, na poważniejsze zmiany. 2013 zapewne będzie okresem wysokich wzrostów cen...


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA