PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

CBRE podsumowuje warszawski rynek nieruchomości komercyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 lis 2012 14:22

CBRE podsumowuje warszawski rynek nieruchomości komercyjnych

Wartość inwestycji w sektorze nieruchomości komercyjnych w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. wyniosła w Polsce 1,5 miliarda euro - mówią eksperci CBRE. Na koniec roku łączny wolumen transakcji może osiągnąć nawet 2 miliardy euro.

REKLAMA

W tym momencie inwestorzy najchętniej kupują wynajęte budynki biurowe o wysokim standardzie. Spośród wszystkich transakcji na rynku biurowym zrealizowanych w pierwszych trzech kwartałach, dziesięć największych stanowiło 30 proc. ich łącznej wartości - wynika z danych CBRE. Największe transakcje w trzecim kwartale to zakup Twarda Tower w Warszawie przez Europa Capital oraz nabycie dwóch biurowców przez Kulczyk Silverstein Properties.

Wzrosła także wartość inwestycji w nieruchomości magazynowe. Według CBRE przy ograniczonej dostępności aktywów najwyższej jakości, można się spodziewać większej aktywności inwestorów poszukujących okazji na średniej półce rynku. Stopy kapitalizacji dla najwyższej jakości aktywów komercyjnych utrzymują się na stabilnym poziomie i wynoszą 6 proc. dla nieruchomości handlowych, 6,25 proc. dla biurowych i 7,50 proc. dla aktywów logistycznych.

W trzecim kwartale br. zasoby powierzchni biurowej w Warszawie powiększyły się o 56 tys. mkw. i wynoszą obecnie 3,7 mln mkw. W budowie jest dalsze 680 000 mkw. powierzchni biurowej, co czyni Warszawę jednym z największych placów budowy w Europie. Odsetek wolnych powierzchni biurowych wzrósł w ubiegłym kwartale średnio do 8,1 proc.

Jak prognozuje CBRE w 2013 r. odsetek wolnych powierzchni może przekroczyć 10 proc., co może mieć istotny wpływ na stawki czynszu w najbardziej konkurencyjnych lokalizacjach. Wyjściowe stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe utrzymują się na stabilnym poziomie i wynoszą 25-27 euro/mkw./miesiąc w najlepszych budynkach w CBD, natomiast w lokalizacjach poza centrum 14-16 euro/mkw./miesiąc.

- Chociaż warszawski rynek nieruchomości biurowych radzi sobie stosunkowo dobrze, głównym czynnikiem popytu jest dążenie najemców do obniżenia kosztów. Firmy starają się konsolidować swoje biura i poszukują nowych siedzib dla swoich centrali, które zapewniałyby większą elastyczność i niższy czynsz. W efekcie lokalizacje poza centrum cieszą się większą popularnością wśród najemców, a obrzeża centrum zyskują na popularności również dzięki bardziej zróżnicowanej ofercie - powiedział Daniel Bienias, dyrektor działu powierzchni biurowych, CBRE w Polsce.

Warszawski rynek powierzchni handlowej dysponuje łącznie 1,33 miliona mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Odsetek wolnych powierzchni jest bardzo niski i wynosi 1,6 proc. łącznych zasobów, przy czym są to powierzchnie głównie w starszych i słabiej radzących sobie centrach.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA