PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

CBRE: Szykują się znaczące wzrosty na europejskim rynku pow. magazynowych

  • Autor: CBRE
  • 13 lip 2011 14:06

CBRE: Szykują się znaczące wzrosty na europejskim rynku pow. magazynowych

Rynek powierzchni magazynowych i logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w 2011 roku czeka wzrostu podaży i popytu. Ta tendencja będzie szczególnie widoczna w Polsce i Rosji - wynika z raportu firmy CB Richard Ellis.

REKLAMA

- Wzrost aktywności deweloperów powierzchni logistycznych jest bardzo zauważalny, szczególnie w ostatnich kilku kwartałach. Przewidywany wzrost ekonomiczny na poziomie 4 proc. w roku 2011 w Polsce i Rosji, dwóch największych ośrodkach ekonomicznych regionu, oraz polepszająca się wciąż sytuacja gospodarcza w Niemczech, miały największy wpływ na zauważalny wzrost popytu i podaży w tym sektorze - uważa Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku w CB Richard Ellis.

Dodaje, że wzrost produkcji nakłonił wielu deweloperów do budowy i rozbudowy centów magazynowych w miastach regionalnych, szczególnie w Polsce, Czechach, lecz również na Węgrzech i Słowacji. - Na większości rynków, deweloperzy budują po podpisaniu umowy przedwstępnej z przyszłym najemcą lub w tzw. trybie build-to-suit - zauważa Joanna Mroczek.

W związku ze spowolnieniem gospodarki i kryzysem ekonomicznym w ostatnich dwóch latach, znacznie zmniejszyła się ilość budowanych centrów magazynowych i logistycznych. W zeszłym roku oddano do użytku 1 milion mkw. w głównych miastach naszego regionu, co stanowiło 60-proc. spadek w porównaniu z rokiem 2009, kiedy zbudowano 2,4 miliona mkw.

W pierwszym półroczu 2011 r. w Polsce wybudowano zaledwie 130 tys. mkw., a w budowie jest kolejne 300 tys. mkw.

Przewidywany popyt może wrócić do poziomów odnotowywanych w latach 2007-2008. W Polsce tylko w pierwszym półroczu 2011 r. wynajęto już prawie 900 tys. mkw. Wskaźnik powierzchni niewynajętej systematycznie spada w całej Europie Środkowo-Wschodniej i obecnie kształtuje się na poziomie 15,9 proc. i 14 proc. w Polsce.

Czynsze efektywne za najlepsze powierzchnie logistyczne w regionie pozostają na stałym poziomie - dla głównych miast region wynoszą obecnie od 2,50-4,50 euro/mkw./miesiąc.

Rośnie także zainteresowanie inwestorów lokowaniem kapitału w centra magazynowe i logistyczne. W 2010 roku sprzedaże inwestycyjne w tym sektorze osiągnęły poziom 420 milionów euro, co oznacza 40-proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

- W pierwszej połowie bieżącego roku zainwestowano w regionie ponad 550 milionów euro w centra magazynowe i logistyczne. Główną transakcją był zakup portfela nieruchomości firmy Europolis przez fundusz CA Immo. Inną ważną transakcją był zakup przez firmę EPISO portfela 6 parków logistycznych zlokalizowanych w Pradze, od dewelopera -VGP. Cena wyniosła 300 milionów euro - mówi Patrick O'Gorman, dyrektor działu rynków kapitałowych w CB Richard Ellis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA