PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

CBRE: Szykują się znaczące wzrosty na europejskim rynku pow. magazynowych

  • Autor: CBRE
  • 13 lip 2011 14:06

CBRE: Szykują się znaczące wzrosty na europejskim rynku pow. magazynowych

Rynek powierzchni magazynowych i logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w 2011 roku czeka wzrostu podaży i popytu. Ta tendencja będzie szczególnie widoczna w Polsce i Rosji - wynika z raportu firmy CB Richard Ellis.

REKLAMA

- Wzrost aktywności deweloperów powierzchni logistycznych jest bardzo zauważalny, szczególnie w ostatnich kilku kwartałach. Przewidywany wzrost ekonomiczny na poziomie 4 proc. w roku 2011 w Polsce i Rosji, dwóch największych ośrodkach ekonomicznych regionu, oraz polepszająca się wciąż sytuacja gospodarcza w Niemczech, miały największy wpływ na zauważalny wzrost popytu i podaży w tym sektorze - uważa Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku w CB Richard Ellis.

Dodaje, że wzrost produkcji nakłonił wielu deweloperów do budowy i rozbudowy centów magazynowych w miastach regionalnych, szczególnie w Polsce, Czechach, lecz również na Węgrzech i Słowacji. - Na większości rynków, deweloperzy budują po podpisaniu umowy przedwstępnej z przyszłym najemcą lub w tzw. trybie build-to-suit - zauważa Joanna Mroczek.

W związku ze spowolnieniem gospodarki i kryzysem ekonomicznym w ostatnich dwóch latach, znacznie zmniejszyła się ilość budowanych centrów magazynowych i logistycznych. W zeszłym roku oddano do użytku 1 milion mkw. w głównych miastach naszego regionu, co stanowiło 60-proc. spadek w porównaniu z rokiem 2009, kiedy zbudowano 2,4 miliona mkw.

W pierwszym półroczu 2011 r. w Polsce wybudowano zaledwie 130 tys. mkw., a w budowie jest kolejne 300 tys. mkw.

Przewidywany popyt może wrócić do poziomów odnotowywanych w latach 2007-2008. W Polsce tylko w pierwszym półroczu 2011 r. wynajęto już prawie 900 tys. mkw. Wskaźnik powierzchni niewynajętej systematycznie spada w całej Europie Środkowo-Wschodniej i obecnie kształtuje się na poziomie 15,9 proc. i 14 proc. w Polsce.

Czynsze efektywne za najlepsze powierzchnie logistyczne w regionie pozostają na stałym poziomie - dla głównych miast region wynoszą obecnie od 2,50-4,50 euro/mkw./miesiąc.

Rośnie także zainteresowanie inwestorów lokowaniem kapitału w centra magazynowe i logistyczne. W 2010 roku sprzedaże inwestycyjne w tym sektorze osiągnęły poziom 420 milionów euro, co oznacza 40-proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

- W pierwszej połowie bieżącego roku zainwestowano w regionie ponad 550 milionów euro w centra magazynowe i logistyczne. Główną transakcją był zakup portfela nieruchomości firmy Europolis przez fundusz CA Immo. Inną ważną transakcją był zakup przez firmę EPISO portfela 6 parków logistycznych zlokalizowanych w Pradze, od dewelopera -VGP. Cena wyniosła 300 milionów euro - mówi Patrick O'Gorman, dyrektor działu rynków kapitałowych w CB Richard Ellis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA