PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

CBRE: Wzrośnie zainteresowanie projektami komercyjnymi niższej klasy, w miastach regionalnych

  • Autor: CBRE
  • 17 mar 2011 12:33

W 2011 roku plany inwestorów, którzy działają na rynku nieruchomości komercyjnych, obejmują głównie zakupy w Niemczech oraz w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - podaje najnowszy raport firmy konsultingowej CB Richard Ellis.

REKLAMA

CB Richard Ellis przeprowadziła ankietę wśród 350 europejskich inwestorów, pytając ich o plany inwestycyjne na najbliższą przyszłość. Jedna trzecia pytanych planuje inwestycje w nieruchomości w Niemczech, a prawie jedna czwarta w Europie Środkowo-Wschodniej. Rynek niemiecki pozostawił w tyle takie kraje, jak Wielka Brytania czy Francja, stając się najszybciej rosnącym rynkiem inwestycyjnym w Europie. Jest to odzwierciedleniem wpływu silnej niemieckiej gospodarki na rynek nieruchomości.

- Podczas gdy uwaga większości inwestorów skupia się na produktach najlepszej jakości w najlepszych lokalizacjach, przewidujemy, że ze względu na ograniczoną ich podaż, w drugiej połowie roku inwestorzy zaczną się również interesować projektami niższej klasy, zlokalizowanymi również w miastach regionalnych. Jednak pomimo wzrostu zainteresowania tego typu produktami i możliwościami inwestycyjnymi cechującymi się wysokim ryzykiem, utrudniony dostęp do źródeł finansowania będzie sporym ograniczeniem - powiedział Patrick O'Gorman, dyrektor działu rynków kapitałowych w CBRE.

Jak wynika z raportu, zainteresowanie inwestorów skupia się głównie na rynku powierzchni biurowych i handlowych. Ponad jedna trzecia ankietowanych (35 proc.) wskazała budynki biurowe jako główny obszar zainteresowania. Jednak to obiekty handlowe, o różnym profilu, będą cieszyły się największą popularnością. 43 proc. ankietowanych planuje zakupy projektów handlowych, co oznacza prawie 10-proc. wzrost w porównaniu w ankietą z poprzedniego roku. Wśród wszystkich obiektów handlowych (centra, parki, outlety), najbardziej atrakcyjne okazują się być centra handlowe - 23 proc. inwestorów planuje zakupy w tym sektorze.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA