PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Colliers: Brak nowych powierzchni spekulacyjnych oznacza wzrost czynszów

  • Autor: www.propertynews.pl
  • 26 kwi 2011 14:04

Colliers: Brak nowych powierzchni spekulacyjnych oznacza wzrost czynszów

Odwrócenie trendu na rynku powierzchni magazynowych w Polsce jest faktem. W większości lokalizacji kończy się rynek najemcy, zaczyna się rynek dewelopera - uważa Tomasz Kasperowicz, partner w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International.

REKLAMA

W I kwartale 2011 roku w Polsce ukończono blisko 33,8 tys. mkw. powierzchni magazynowej w czterech projektach. Całkowite zasoby powierzchni w naszym kraju na koniec I kwartału br. wynosiły ponad 6,45 mln mkw.

Wolumen transakcji w tym okresie wyniósł ponad 376 tys. mkw., co stanowi 14,7 proc. wzrost w stosunku do IV kwartału roku 2010. Ponad 78 proc. ogółu transakcji stanowiły nowe umowy, pozostałe 22 proc. to renegocjacje i ekspansje. Największymi umowami było wynajęcie przez: TJX 25 tys. m kw. w budynku Goodman Wrocław, TP SA 17,3 tys. m kw. w Panattoni Park Pruszków oraz Rhenus - 16,9 tys. m kw. w ProLogis Park Błonie I.

- Obserwujemy znaczące ożywienie po stronie popytowej. Najemcy stali się znacznie aktywniejsi. Bardziej niż minimalizacja ryzyka i ekspozycji, interesuje ich rozwój skali biznesu. Widać też powrót inwestycji bezpośrednich do Polski ze strony zagranicznych inwestorów, a to kolejny znaczący składnik nowego popytu netto na powierzchnie magazynowo-produkcyjne - komentuje Tomasz Kasperowicz.

Współczynnik powierzchni niewynajętej pozostał na zbliżonym poziomie w stosunku do poprzedniego kwartału i wynosił 14,38 proc. Najwyższy wskaźnik pustostanów był w Szczecinie (84,7 proc.), w Warszawie (19,9 proc.), we Wrocławiu (14,7 proc.) i w Polsce Centralnej (13,8 proc.), a najniższy w Krakowie (2,6 proc.), Gdańsku (5,8 proc.), i w Poznaniu (7,1 proc.); na Górnym Śląsku wynosił 8,4 proc. Czynsze za powierzchnie magazynowe pozostają na stabilnym poziomie z niewielką tendencją wzrostową.

- Dobry czas na pozyskanie powierzchni magazynowej na naprawdę dobrych warunkach kończy się. Wskaźnik wolnej powierzchni w Polsce spadł z 23 proc. na przełomie 2009/2010 do ok. 14-15 proc. obecnie. Teoretycznie to nadal dużo, jednak na liczbę tę składa się zaledwie kilka dużych ale nietrafionych projektów, w związku z czym zaburzony jest faktyczny obraz rynku jako całości - informuje Kasperowicz.

Nadal istnieją spore problemy z finansowaniem inwestycji. Praktycznie brak jest możliwości finansowania budowy bez najemców. Powstają prawie wyłącznie projekty typu BTS oraz pod umowy typu pre-lease. Obserwuje się jednak wzrost liczby planowanych inwestycji spekulacyjnych. Na zainteresowanie deweloperów mogą liczyć rynki o niskich współczynnikach powierzchni wolnej i małej całkowitej podaży powierzchni magazynowej np. Gdańsk.

Brak nowych powierzchni spekulacyjnych na obecnym rynku przy wzmożonej aktywności najemców oznacza tylko jedno: wzrost czynszów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA