PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Colliers: Brak nowych powierzchni spekulacyjnych oznacza wzrost czynszów

  • Autor: www.propertynews.pl
  • 26 kwi 2011 14:04

Colliers: Brak nowych powierzchni spekulacyjnych oznacza wzrost czynszów

Odwrócenie trendu na rynku powierzchni magazynowych w Polsce jest faktem. W większości lokalizacji kończy się rynek najemcy, zaczyna się rynek dewelopera - uważa Tomasz Kasperowicz, partner w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International.

REKLAMA

W I kwartale 2011 roku w Polsce ukończono blisko 33,8 tys. mkw. powierzchni magazynowej w czterech projektach. Całkowite zasoby powierzchni w naszym kraju na koniec I kwartału br. wynosiły ponad 6,45 mln mkw.

Wolumen transakcji w tym okresie wyniósł ponad 376 tys. mkw., co stanowi 14,7 proc. wzrost w stosunku do IV kwartału roku 2010. Ponad 78 proc. ogółu transakcji stanowiły nowe umowy, pozostałe 22 proc. to renegocjacje i ekspansje. Największymi umowami było wynajęcie przez: TJX 25 tys. m kw. w budynku Goodman Wrocław, TP SA 17,3 tys. m kw. w Panattoni Park Pruszków oraz Rhenus - 16,9 tys. m kw. w ProLogis Park Błonie I.

- Obserwujemy znaczące ożywienie po stronie popytowej. Najemcy stali się znacznie aktywniejsi. Bardziej niż minimalizacja ryzyka i ekspozycji, interesuje ich rozwój skali biznesu. Widać też powrót inwestycji bezpośrednich do Polski ze strony zagranicznych inwestorów, a to kolejny znaczący składnik nowego popytu netto na powierzchnie magazynowo-produkcyjne - komentuje Tomasz Kasperowicz.

Współczynnik powierzchni niewynajętej pozostał na zbliżonym poziomie w stosunku do poprzedniego kwartału i wynosił 14,38 proc. Najwyższy wskaźnik pustostanów był w Szczecinie (84,7 proc.), w Warszawie (19,9 proc.), we Wrocławiu (14,7 proc.) i w Polsce Centralnej (13,8 proc.), a najniższy w Krakowie (2,6 proc.), Gdańsku (5,8 proc.), i w Poznaniu (7,1 proc.); na Górnym Śląsku wynosił 8,4 proc. Czynsze za powierzchnie magazynowe pozostają na stabilnym poziomie z niewielką tendencją wzrostową.

- Dobry czas na pozyskanie powierzchni magazynowej na naprawdę dobrych warunkach kończy się. Wskaźnik wolnej powierzchni w Polsce spadł z 23 proc. na przełomie 2009/2010 do ok. 14-15 proc. obecnie. Teoretycznie to nadal dużo, jednak na liczbę tę składa się zaledwie kilka dużych ale nietrafionych projektów, w związku z czym zaburzony jest faktyczny obraz rynku jako całości - informuje Kasperowicz.

Nadal istnieją spore problemy z finansowaniem inwestycji. Praktycznie brak jest możliwości finansowania budowy bez najemców. Powstają prawie wyłącznie projekty typu BTS oraz pod umowy typu pre-lease. Obserwuje się jednak wzrost liczby planowanych inwestycji spekulacyjnych. Na zainteresowanie deweloperów mogą liczyć rynki o niskich współczynnikach powierzchni wolnej i małej całkowitej podaży powierzchni magazynowej np. Gdańsk.

Brak nowych powierzchni spekulacyjnych na obecnym rynku przy wzmożonej aktywności najemców oznacza tylko jedno: wzrost czynszów.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA