PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Colliers: Spadek stóp kapitalizacji w 2012 roku będzie nieznaczny

  • Autor: Colliers International
  • 31 sty 2012 14:34

W 2011 roku branża nieruchomości komercyjnych w Polsce odnotowała kilka transakcji z najniższym poziomem stóp kapitalizacji od momentu upadku banku Lehman Brothers, który symbolicznie wyznaczył początek kryzysu finansowego. Z raportu agencji Colliers International „Market Snapshot: Eastern Europe - What lies ahead in 2012?" wynika, że dalsza kompresja stóp kapitalizacji w 2012 będzie nieznaczna, o ile w ogóle nastąpi.

REKLAMA

Rynek powierzchni biurowych w Polsce:

Na rynku biurowym 2011 widoczna była duża aktywność najemców zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. Colliers przewiduje, że ten trend będzie się utrzymywać również w 2012 roku, choć zmieniająca się dynamicznie sytuacja ekonomiczna może przełożyć się na nieco niższy popyt na powierzchnie biurowe.

Nadchodzący rok zaowocuje znacznym wzrostem ilości dostępnej powierzchni biurowej, głównie w Warszawie, we Wrocławiu i w Szczecinie, co w rezultacie wpłynie na zwiększenie współczynnika powierzchni niewynajętej.

Stawki czynszu nie ulegną znaczącej zmianie, ale duża podaż nowej powierzchni biurowej może przynieść najemcom korzystniejsze warunki umów, szczególnie w miastach regionalnych.

Rynek powierzchni handlowych w Polsce:

Według Colliers rok 2011 przyniósł ożywienie na rynku powierzchni handlowych, zarówno pod względem podaży, jak i popytu. Wiele międzynarodowych sieci handlowych jest nadal zainteresowanych „wejściem" na polski rynek. Jednak niepewna sytuacja ekonomiczna na światowych rynkach finansowych może spowodować, że nowi najemcy z większą ostrożnością będą podchodzić do planów ekspansji.

Colliers szacuje, że podaż powierzchni handlowej oddanej do użytku w 2012 będzie o około 10 proc. niższa w stosunku do ubiegłego roku. Poziom powierzchni niewynajętej w najlepszych lokalizacjach i najlepszych centrach handlowych utrzyma się na niskim poziomie, około 1 proc.

Stawki czynszów w 2012 ustabilizują się, a w starszych centrach handlowych mogą nieznacznie się obniżyć.

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce:

Popyt na rynku powierzchni magazynowych w 2011 roku wzrósł znacząco w porównaniu z rokiem 2010.

Colliers przewiduje, że obecny rok przyniesie stabilizację w tym sektorze lub nieco słabszą aktywność niż w roku 2011. Podaż zaś ma się utrzymać na podobnym poziomie, jak w 2011.

Niski współczynnik powierzchni niewynajętej wpłynie na wzrost stawek czynszu.

Zobacz cały raport "Market Snapshot: Eastern Europe - What lies ahead in 2012?"

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA