PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Colliers: Spadek stóp kapitalizacji w 2012 roku będzie nieznaczny

  • Autor: Colliers International
  • 31 sty 2012 14:34

W 2011 roku branża nieruchomości komercyjnych w Polsce odnotowała kilka transakcji z najniższym poziomem stóp kapitalizacji od momentu upadku banku Lehman Brothers, który symbolicznie wyznaczył początek kryzysu finansowego. Z raportu agencji Colliers International „Market Snapshot: Eastern Europe - What lies ahead in 2012?" wynika, że dalsza kompresja stóp kapitalizacji w 2012 będzie nieznaczna, o ile w ogóle nastąpi.

REKLAMA

Rynek powierzchni biurowych w Polsce:

Na rynku biurowym 2011 widoczna była duża aktywność najemców zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. Colliers przewiduje, że ten trend będzie się utrzymywać również w 2012 roku, choć zmieniająca się dynamicznie sytuacja ekonomiczna może przełożyć się na nieco niższy popyt na powierzchnie biurowe.

Nadchodzący rok zaowocuje znacznym wzrostem ilości dostępnej powierzchni biurowej, głównie w Warszawie, we Wrocławiu i w Szczecinie, co w rezultacie wpłynie na zwiększenie współczynnika powierzchni niewynajętej.

Stawki czynszu nie ulegną znaczącej zmianie, ale duża podaż nowej powierzchni biurowej może przynieść najemcom korzystniejsze warunki umów, szczególnie w miastach regionalnych.

Rynek powierzchni handlowych w Polsce:

Według Colliers rok 2011 przyniósł ożywienie na rynku powierzchni handlowych, zarówno pod względem podaży, jak i popytu. Wiele międzynarodowych sieci handlowych jest nadal zainteresowanych „wejściem" na polski rynek. Jednak niepewna sytuacja ekonomiczna na światowych rynkach finansowych może spowodować, że nowi najemcy z większą ostrożnością będą podchodzić do planów ekspansji.

Colliers szacuje, że podaż powierzchni handlowej oddanej do użytku w 2012 będzie o około 10 proc. niższa w stosunku do ubiegłego roku. Poziom powierzchni niewynajętej w najlepszych lokalizacjach i najlepszych centrach handlowych utrzyma się na niskim poziomie, około 1 proc.

Stawki czynszów w 2012 ustabilizują się, a w starszych centrach handlowych mogą nieznacznie się obniżyć.

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce:

Popyt na rynku powierzchni magazynowych w 2011 roku wzrósł znacząco w porównaniu z rokiem 2010.

Colliers przewiduje, że obecny rok przyniesie stabilizację w tym sektorze lub nieco słabszą aktywność niż w roku 2011. Podaż zaś ma się utrzymać na podobnym poziomie, jak w 2011.

Niski współczynnik powierzchni niewynajętej wpłynie na wzrost stawek czynszu.

Zobacz cały raport "Market Snapshot: Eastern Europe - What lies ahead in 2012?"

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA