PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Colliers: Transakcje SLB szansą na pokonanie spowolnienia - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 paź 2012 11:31

Colliers: Transakcje SLB szansą na pokonanie spowolnienia - raport

Od 2007 roku transakcje oparte na leasingu zwrotnym stanowiły jedynie 10 proc. wszystkim umów na rynku inwestycyjnym - wynika z raportu Colliers International. W Europie Wschodniej odpowiadały zaś tylko za 4,5 proc. łącznego wolumenu transakcji. W tego typu umowach analitycy Colliers widzą jednak szansę na pokonanie spowolnienia.

REKLAMA

Według analiz Colliersa największy wzrost liczby transakcji SLB przypadł na szczyt kryzysu gospodarczego w latach 2007-2009, kiedy to osiągnął poziom 13 proc.

- Chociaż umowy SLB stanowiły do tej pory jedynie 4,5 proc. wszystkich transakcji w Europie Wschodniej, to obecna sytuacja na rynku charakteryzująca się ograniczeniem kredytowania, przytłumionym wzrostem gospodarczym oraz niską dostępnością finansowania dłużnego, tworzą dogodną bazę pod transakcje typu SLB. Jeśli warunki rynkowe nie ulegną zmianie, a jest na to duża szansa, tego typu transakcje mogą stanowić rosnące źródło pozyskiwania kapitału oraz transakcji inwestycyjnych w krótkim i średnim okresie - mówi Damian Harrington, dyrektor regionalny działu doradztwa i badań rynku Colliers International.

Damian Harrington dodaje, że transakcje SLB nie powinny być utożsamiane jedynie z głównymi sektorami nieruchomości komercyjnych. - Przeprowadzona przez nas analiza pokazuje bowiem, że mogą one być z powodzeniem stosowane w różnych sekcjach rynku. Jest to stosunkowo płynny rodzaj transakcji skupiający kluczowych graczy na rynku - wyjaśnia.

Tony Pinnell, dyrektor działu finansowania nieruchomości z Colliers International, uważa, że wycena aktywów, sposób pozyskania kapitału oraz jego odpowiednia strukturyzacja może mieć pozytywny wpływ na działalność operacyjną oraz na to, jak transakcje SLB są postrzegane z punktu widzenia prawa, podatków, księgowego oraz finansowego. - Złożoność wzajemnych zależności w transakcjach SLB może skutkować różnym rezultatem, dlatego zaangażowanie niezależnego doradcy powinno się odbyć zawsze przed przystąpieniem do tego typu transakcji - mówi Tony Pinnell.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • karel 2012-10-04 11:15:56
    Moim zdaniem ten rok nie będzie dla całego rynku zły. Może być naprawdę dobrze, szczególnie jeśli firmy odpowiednio rozplanowały budżetu. W bazie Jartomu stoją hale, które inwestorom na 100% przyniosą zyski. Pytanie komu jeszcze pozostało kilka milionów kapitału, aby w tym roku wykorzystać nadarzające się okazje.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA