PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czas na franczyzę

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 sie 2013 15:40

Czas na franczyzę

Powierzchnie użytkowe są dziś tańsze o 20-50 proc. niż kilka lat temu. Dzięki korzystnym warunkom najmu zmniejszyły się koszty utrzymania placówek licencyjnych. To zachęca potencjalnych biorców licencji do inwestycji.

REKLAMA

Według raportu o rynku franczyzy firmy Profitsystem, do końca 2013 roku zostanie otwartych 3 tys. placówek franczyzowych, a ich łączna liczba przekroczy 54 tys. W 2012 roku franczyzobiorcy stanowili ponad 1,5 proc. wszystkich firm należących do osób fizycznych. Prognozuje się, że w kolejnych latach ich udział wśród polskich przedsiębiorców będzie rósł o 5,5 proc. każdego roku.

- W tym roku dużym ułatwieniem w rozwoju sieci franczyzowych jest spadek cen lokali użytkowych. Pozytywny trend zaczął być zauważany na przełomie 2012 i 2013 roku. Rynek stał się bardziej elastyczny wobec inwestorów. Wiele ofert wyjściowych wciąż jest drogich, ale po negocjacji ceny spadają nawet do 50 proc. - mówi Arkadiusz Słodkowski z Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

Zdaniem franczyzodawców obecnie jest czas na pozyskiwanie atrakcyjnych lokalizacji i negocjowanie stawek czynszu.

- Przybywa pustostanów w bardzo dobrych lokalizacjach przy głównych ulicach dużych miast. Ich właściciele, obciążeni kosztami utrzymania nieruchomości, są skłonni do wielu ustępstw wobec najemcy. Zdarza się, że oprócz niższej ceny nawet do 50 proc. oferta zawiera remont lokalu na koszt właściciela - mówi Krzysztof Petrykowski, dyrektor handlowy Telepizza Poland.

Podobne zdanie ma Piotr Matluch, prezes zarządu DDD Dobre Dla Domu.

- W trudnych czasach o wiele łatwiej znaleźć dobrą lokalizację za rozsądny czynsz. W niektórych miastach obserwujemy nawet 30-procentowe spadki stawek - mówi Matluch.

Spadek cen najmu lokali zauważa również Anna Gniatkowska, menedżer ds. sprzedaży i rozwoju sieci BZ WBK Partner.

- W tym roku po raz pierwszy od 2-3 lat zauważam spadek cen nawet o 20 proc. Na rynku jest dużo lokali, które wręcz mają na drzwiach ogłoszenia z ofertą wynajmu. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z taką sytuacją. Największa rotacja jest w przypadku małych lokali do ok. 40 mkw. Obecnie najtańsze są większe nieruchomości ok. 100 mkw. - mówi Anna Gniatkowska.

Aktualnie franczyzodawcy koncentrują się na pozyskiwaniu lokalizacji. Sieci, nie czekając na licencjobiorców, z wyprzedzeniem zbierają oferty lokali, weryfikują je pod kątem atrakcyjności i następnie proponują nowym partnerom.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA