PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czechy wyprzedziły Polskę

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 lip 2015 16:34

Czechy wyprzedziły Polskę Troy Javaher, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo – Wschodniej w JLL

Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej w I półroczu sięgnęła 2,55 mld euro. Czechy wyprzedziły Polskę pod względem wartości zrealizowanych transakcji – 1,2 mld vs 813 mln euro. Nasz kraj ma przed sobą jednak bardzo dobre perspektywy, a szereg umów jest w toku.

REKLAMA

Według szacunków firmy doradczej JLL wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych w I półroczu na rynkach nieruchomości komercyjnych Europy Środkowo – Wschodniej sięgnęła ok. 2,55 mld euro. Największy udział w wolumenie miały Czechy (47 proc. - 1,2 mld), Polska (32 proc. - 813 mln euro), Węgry (11 proc. - 280 mln euro), a w dalszej kolejności Rumunia (7,5 proc.) i Słowacja (0,5 proc.). Na inne kraje regionu przypadło 2 proc. wartości transakcji.

- Na głównych rynkach Europy Zachodniej drożeją produkty typu "prime", co powoduje, że inwestorzy aktywnie przesuwają się w kierunku nowych lokalizacji. Kombinacja takich czynników jak stabilna sytuacja ekonomiczna i atrakcyjne stopy kapitalizacji, powoduje wzrost zainteresowania inwestorów regionem Europy Środkowo – Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Czech. Z tej aktywności skorzystają również inne stolice w CEE oraz biurowe rynki regionalne w Polsce. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się transakcje o dużej skali i portfele nieruchomości. Ponadto, atrakcyjne warunki finansowania i większa dostępność kredytów poszerza pulę inwestorów poszukujących obiektów typu "core" i "core+", o tych graczy, którzy wcześniej koncentrowali się przede wszystkim na produktach oportunistycznych - mówi Troy Javaher, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo – Wschodniej w JLL.

Wartość transakcji sfinalizowanych w I półroczu na rynku nieruchomości w Polsce wyniosła 813 mln euro. Inwestorzy byli najbardziej aktywni w segmencie biurowym (ok. 385 mln euro), a następnie handlowym (ok. 285 mln euro) i magazynowym (ok. 143 mln euro).

Do największych transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych w I półroczu na polskim rynku nieruchomości biurowych zalicza się kupno Enterprise Park w Krakowie przez Tristan Capital Partners, przejęcie przez Griffin Green Horizon w Łodzi oraz kupno portfela obejmującego Europlex, Wiśniowy A i Irydion w Warszawie oraz Millenium w Katowicach przez Lonestar. Główne transakcje w segmencie handlowym to kupno Sarniego Stoku w Bielsko – Białej i Focus Parku w Rybniku przez Union Investment oraz Solaris Centre w Opolu przez Rockcastle. Największe transakcje magazynowe to kupno portfela Europolis/CA Immo przez TPG oraz nieruchomości FM Logistics przez WP Carey. Wszystkie wymienione transakcje charakteryzuje średnia wartość – w przedziale pomiędzy 50 a 100 mln euro.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA