PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czechy wyprzedziły Polskę

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 lip 2015 16:34

Czechy wyprzedziły Polskę Troy Javaher, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo – Wschodniej w JLL

Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej w I półroczu sięgnęła 2,55 mld euro. Czechy wyprzedziły Polskę pod względem wartości zrealizowanych transakcji – 1,2 mld vs 813 mln euro. Nasz kraj ma przed sobą jednak bardzo dobre perspektywy, a szereg umów jest w toku.

REKLAMA

Według szacunków firmy doradczej JLL wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych w I półroczu na rynkach nieruchomości komercyjnych Europy Środkowo – Wschodniej sięgnęła ok. 2,55 mld euro. Największy udział w wolumenie miały Czechy (47 proc. - 1,2 mld), Polska (32 proc. - 813 mln euro), Węgry (11 proc. - 280 mln euro), a w dalszej kolejności Rumunia (7,5 proc.) i Słowacja (0,5 proc.). Na inne kraje regionu przypadło 2 proc. wartości transakcji.

- Na głównych rynkach Europy Zachodniej drożeją produkty typu "prime", co powoduje, że inwestorzy aktywnie przesuwają się w kierunku nowych lokalizacji. Kombinacja takich czynników jak stabilna sytuacja ekonomiczna i atrakcyjne stopy kapitalizacji, powoduje wzrost zainteresowania inwestorów regionem Europy Środkowo – Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Czech. Z tej aktywności skorzystają również inne stolice w CEE oraz biurowe rynki regionalne w Polsce. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się transakcje o dużej skali i portfele nieruchomości. Ponadto, atrakcyjne warunki finansowania i większa dostępność kredytów poszerza pulę inwestorów poszukujących obiektów typu "core" i "core+", o tych graczy, którzy wcześniej koncentrowali się przede wszystkim na produktach oportunistycznych - mówi Troy Javaher, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo – Wschodniej w JLL.

Wartość transakcji sfinalizowanych w I półroczu na rynku nieruchomości w Polsce wyniosła 813 mln euro. Inwestorzy byli najbardziej aktywni w segmencie biurowym (ok. 385 mln euro), a następnie handlowym (ok. 285 mln euro) i magazynowym (ok. 143 mln euro).

Do największych transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych w I półroczu na polskim rynku nieruchomości biurowych zalicza się kupno Enterprise Park w Krakowie przez Tristan Capital Partners, przejęcie przez Griffin Green Horizon w Łodzi oraz kupno portfela obejmującego Europlex, Wiśniowy A i Irydion w Warszawie oraz Millenium w Katowicach przez Lonestar. Główne transakcje w segmencie handlowym to kupno Sarniego Stoku w Bielsko – Białej i Focus Parku w Rybniku przez Union Investment oraz Solaris Centre w Opolu przez Rockcastle. Największe transakcje magazynowe to kupno portfela Europolis/CA Immo przez TPG oraz nieruchomości FM Logistics przez WP Carey. Wszystkie wymienione transakcje charakteryzuje średnia wartość – w przedziale pomiędzy 50 a 100 mln euro.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA