PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czwarty kwartał przyniesie wzrost wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 paź 2012 15:17

Czwarty kwartał przyniesie wzrost wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne

W trzecim kwartale bieżącego roku wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie wyniósł 29,7 mld euro i był wyższy w porównaniu z drugim kwartałem o 3,7 proc. Inwestorzy przenoszą jednak kapitał z rynków południowych i wschodnich na stabilne rynki zachodu - uważają analitycy Cushman & Wakefield.

REKLAMA

W skali rocznej wartość inwestycji uległa nieznacznemu zmniejszeniu (o 5,3 proc.) do poziomu 122,5 mld euro. Według analityków najważniejsze rynki ponownie cieszyły się dużym zainteresowaniem, a inwestorzy zagraniczni wycofywali się z krajów wschodzących i zadłużonych.

W trzecim kwartale bieżącego roku wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne nieznacznie wzrósł dzięki ożywieniu popytu wśród inwestorów krajowych. Aktywność inwestorów zagranicznych zmniejszyła się o 19,5 proc., natomiast krajowych wzrosła o 20 proc., dzięki czemu ich udział w rynku wzrósł z poziomu 56 proc. w drugim kwartale do 65 proc., zwłaszcza w Norwegii, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii.

- Przy nadal niskich zyskach z obligacji inwestorzy są najbardziej zainteresowani bezpiecznym źródłem przychodów. Ostrożność inwestorów w trzecim kwartale była zrozumiała, ale spadek aktywności zagranicznych graczy odzwierciedla raczej wzrost zainteresowania najważniejszymi rynkami oferującymi większą płynność niż rezygnację z inwestycji - powiedział Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. rynków kapitałowych w krajach EMEA firmy Cushman &Wakefield.

W trzecim kwartale aktywność inwestorów zagranicznych zmniejszyła się w Europie Południowej o 92 proc., a w Europie Wschodniej o 75 proc.. Natomiast wolumen inwestycji na trzech głównych rynkach inwestycyjnych, tj. Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, wzrósł o 14 proc., dzięki czemu ich udział w rynku osiągnął nowy rekordowy poziom 66 proc. (59 proc. w drugim kwartale).

Pomimo ograniczonej dostępności finansowania większych inwestycji nadal obserwuje się silny popyt na duże aktywa na najważniejszych rynkach, zwłaszcza wśród wiodących inwestorów kapitałowych takich jak państwowe fundusze inwestycyjne, które często poszukują najbardziej atrakcyjnych aktywów. Jednak w trzecim kwartale bieżącego roku popyt inwestycyjny generowały także inne podmioty, między innymi z Bliskiego Wschodu, Chin i Europy w krajach takich jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy, a także zamożni inwestorzy indywidualni, którzy najbardziej interesowali się inwestycjami w Londynie i Paryżu - piszą analitycy agencji Cushman & Wakefield.

  • 1
  • 2
  • mikas 2013-10-16 12:22:41
    Moim zdaniem wzrost inwestycji wynika głównie z aktualnej sytuacji w branży. Hale magazynowe mają rekordowo niskie wyceny, najem wciąż pozostaje drogi, ale... pod względem przejęć lepszy okres prędko nie nadejdzie. Czy znajdą się zainteresowani?


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA