PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deweloperzy stoczą bój o miejsce na biurowej mapie Warszawy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 lis 2012 14:30

Deweloperzy stoczą bój o miejsce na biurowej mapie Warszawy

Obecnie w fazie realizacji w Warszawie znajduje się ok. 720 - 730 tys. mkw. powierzchni biurowej, co przełoży się na wysokie poziomy nowej podaży w ciągu 2-3 kolejnych lat. Do końca 2015 roku największa ilość powierzchni spodziewana jest w trzech głównych dzielnicach biznesowych stolicy: Południe Górne, Południowy Zachód i Centrum - wynika z raportu Skyline Tracker firmy DTZ.

REKLAMA

Pod koniec III kw. 2012 zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 3,75 mln mkw., z czego 75 proc. znajdowało się w projektach zlokalizowanych w czterech największych strefach: Południe Górne, Centrum, Południowy Zachód oraz Ścisłe Centrum.

Obecnie na różnych etapach budowy (od prac ziemnych, poprzez roboty w zakresie stanu surowego oraz wykończeniowe) znajduje się aż 720 - 730 tys. mkw., co stanowi istotny wzrost w porównaniu do wartości notowanych przy okazji poprzednich edycji raportu (o 30 proc. porównując do Raportu Skyline Tracker Lato 2011 i trzykrotny wzrost w porównaniu do Skyline Tracker Wiosna 2010).

Już w przyszłym roku wielkość nowej powierzchni biurowej przewidzianej do realizacji wyniesie ok. 330 - 340 tys. mkw., co będzie jedną z najwyższych rocznych wartości podaży na rynku warszawskim od 2000 roku. Należy jednak zaznaczyć, że ok. 45-50 proc. nowej podaży planowanej na 2013 jest już wynajęta - wynika z analizy DTZ.

- Rekordowa ilość powierzchni biurowej, znajdująca się obecnie w fazie realizacji, może doprowadzić do przejściowej nadpodaży na rynku. W lokalizacjach o najwyższym przewidywanym wzroście zasobów spodziewamy się wzrostu stóp pustostanów oraz spadku wywoławczych i efektywnych stawek czynszów, zwłaszcza w budynkach charakteryzujących się gorszym standardem technicznym lub mniej korzystną dostępnością i widocznością - mówi Katarzyna Lipka, Senior Consultant w Dziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DTZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA