PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobre prognozy dla nieruchomości biurowych w Europie Wschodniej

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 sie 2013 13:21

Mimo stagnacji popytu na rynkach nieruchomości biurowych w całej Europie Wschodniej, szczegółowa analiza wskaźników pustostanów, aktywności najemców i podaży przeprowadzona przez Colliers International pozwala na optymistyczne prognozy dotyczące większości miast rynków wschodzących.

REKLAMA

- Wprawdzie w 2013 roku w całej Europie Wschodniej ogólne wskaźniki pustostanów stopniowo zwiększały się, budząc wątpliwości co do kondycji tych rynków, to jednak operacyjny wskaźnik pustostanów na każdym z tych rynków był niższy, niż wynikałoby to z ogólnego wskaźnika pustostanów, mówi Damian Harrington, dyrektor regionalny Działu Doradztwa i Badań Rynku Colliers International na Europę Wschodnią.

Z analizy zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej na każdym z tych rynków wynika, że istnieje tam wiele starszych budynków, w których współczynnik powierzchni niewynajętej jest bardzo wysoki; zniekształca to rzeczywistą wartość operacyjnego wskaźnika pustostanów na danym rynku. Najemcy coraz częściej szukają możliwości modernizacji zajmowanej powierzchni biurowej, w celu poprawy warunków pracy i wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ogólnych. Powoduje to lokalny wzrost wskaźnika powierzchni niewynajętej w budynkach i lokalizacjach, które nie spełniają oczekiwań najemców, a więc nie są konkurencyjne. Pominięcie tych odstających od średniej przypadków pozwala oszacować operacyjny wskaźnik pustostanów, który lepiej odzwierciedla rzeczywistą sytuację na danym rynku niż wskaźnik ogólny, wynika z raportu„Office Market Metrics, Research & Forecast Snapshot for Eastern Europe".

- Na dojrzałym rynku nieruchomości biurowych, takim jak Budapeszt, ogólny wskaźnik pustostanów wynosi prawie 20 proc., podczas gdy wskaźnik operacyjny kształtuje się na poziomie 16 procent. Wskaźniki pustostanów na innych dojrzałych rynkach - w Warszawie, Pradze czy Bratysławie - także okazują się niższe i wynoszą około 9,3 proc., 11 proc. i 12 proc., podczas gdy ogólne wskaźniki pustostanów wynoszą odpowiednio 9,8 proc., 13 proc. i 14,3 proc., tłumaczy Harrington.

Z raportu wynika, że najważniejsze rynki w Europie Wschodniej można podzielić na trzy kategorie, różniące się podażą nowoczesnej powierzchni biurowej na mieszkańca; są to rynki dojrzałe, rozwijające się i wschodzące. Podział ten, a także informacje o projektach inwestycyjnych w trakcie realizacji stanowią ważny punkt odniesienia przy interpretacji wpływu wskaźników pustostanów na wysokość czynszów.

Aktualny wskaźnik zasobów powierzchni biurowej na mieszkańca na rynkach rozwijających się w Moskwie, Bukareszcie, Sofii i Zagrzebiu wskazuje na około pięćdziesięcioprocentowe nasycenie rynku. - Biorąc pod uwagę potencjalny wzrost popytu na tych rynkach w dłuższej perspektywie, związany z rozwojem gospodarczym i utajonym popytem, należy się spodziewać, że istniejące zasoby niewynajętej powierzchni biurowej zostaną szybko wchłonięte, mówi Harrington.

Podobnie jest na rynkach wschodzących w Petersburgu, Kijowie i Belgradzie, gdzie w ciągu ostatnich pięciu lat zaobserwowano znaczący wzrost popytu wśród najemców. Z uwagi na fakt, że na każdym z tych rynków przewidywany jest wzrost aktywności najemców w perspektywie krótko- i średniookresowej, a także że inwestycje w trakcie realizacji nie zdołają nasycić rynku w żadnym z tych miast, operacyjny wskaźnik pustostanów na poziomie 9 proc. w Petersburgu, 15 proc. w Kijowie oraz 11 proc. w Belgradzie pozwala prognozować stabilny wzrost wynajmu powierzchni biurowej. Podobny obraz rysuje się na rynkach rozwijających się w Moskwie, Bukareszcie, Sofii i Zagrzebiu.

- Najtrudniejsza sytuacja panuje na rynkach dojrzałych, co wynika z rosnących wskaźników pustostanów oraz nasilającej się konkurencji ze strony nowej podaży, wyjaśnia analityk.

Autorzy raportu zauważają, że czynsze za najlepszą powierzchnię biurową zasadniczo nie zmieniły się od czasu ich spadku bezpośrednio po kryzysie, zaś prognozy krótko- i średnioterminowe są przeważnie pozytywne, zwłaszcza poza najbardziej dojrzałymi rynkami biurowymi. Jeśli chodzi o dojrzałe rynki nieruchomości biurowych, największa nadwyżka podaży występuje w Budapeszcie, co prawdopodobnie będzie nadal powodować spadek czynszów.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA