PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Drożeją czynsze powierzchni biurowych na świecie. Warszawa pod presją

  • Autor: propertynews.pl
  • 17 gru 2013 09:28

Dżakarta, Dublin i Boston to miasta, które odnotują najwyższy wzrost czynszów za powierzchnie biurowe do 2015 r. Z opublikowanej przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield prognozy dla światowych rynków nieruchomości biurowych Global Office Forecast wynika, że powierzchnie wysokiej jakości w miastach takich jak Mediolan, Praga czy Warszawa będą pod presją.

REKLAMA

W przyszłym roku globalny rynek nieruchomości biurowych będzie rozwijał się powoli i stopniowo, ale w 2015 r. znacząco zwiększy swą dynamikę dzięki ożywieniu gospodarczemu i poprawie nastrojów wśród przedsiębiorców. Wśród miast, które odnotują najwyższy wzrost czynszów w tym okresie, znajdą się Dżakarta, Dublin i Boston.

- Najemcy na całym świecie będą nadal zainteresowani redukcją ilości zajmowanej powierzchni oraz poprawą jej jakości. Wzrasta złożoność i zależność miejsca pracy od celów i wyników biznesowych, a nowoczesna i efektywnie zaplanowana powierzchnia może ułatwić uzyskanie większej wydajności oraz satysfakcji pracowników. Oba te cele można niekiedy osiągnąć dzięki realizacji nowych inwestycji - komentuje Carlo Barel di Sant'Albano, prezes wykonawczy firmy Cushman & Wakefield.

Za ożywienie na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych nadal odpowiadają firmy z sektora technologicznego i energetycznego. Z tego względu w latach 2014-2015 za sprawą silnego popytu czynsze wywoławcze za najlepsze powierzchnie wzrosną w Bostonie o 22 proc., natomiast w Dallas będą rosły o ok. 3 proc. rocznie przy wzroście aktywności na rynku najmu. Słabnący popyt w średniej perspektywie spowoduje nadpodaż w Kanadzie, Meksyku i Brazylii. Czynsze nieznacznie spadną w Kanadzie i Meksyku, a w Brazylii mogą zacząć rosnąć dopiero w 2016 r.

 - W 2014 r. sytuacja na rynkach nieruchomości biurowych na Półkuli Zachodniej będzie bardzo zróżnicowana z uwagi na niejednolite tempo ożywienia gospodarczego w poszczególnych sektorach i krajach. Aktywność na rynkach najmu pozostanie na stabilnym poziomie, do czego przyczynią się strategie budowy nowego i efektywnego środowiska pracy, obejmujące między innymi działania konsolidacyjne i bardziej optymalne wykorzystanie powierzchni - mówi Maria Sicola, dyrektor zarządzająca i dyrektor działu badań w obu Amerykach firmy Cushman & Wakefield. Utrzyma się niewielkie tempo wzrostów na rynkach najmu opartych na bardziej tradycyjnym składzie sektorów, które nadal ograniczają ilość wynajmowanej powierzchni. Z powodu trudności gospodarczych ożywienie na rynku waszyngtońskim może nastąpić dopiero w 2015 r.

Za wzrost aktywności na europejskim rynku najmu odpowiadały dotychczas miasta najbardziej liczące się na arenie międzynarodowej takie jak Londyn, Sztokholm i Frankfurt, ale obecnie do tego grona dołączają inne lokalizacje, w tym z peryferyjnych regionów najmocniej dotkniętych kryzysem. Na przykład w Dublinie przy braku nowych inwestycji deweloperskich przewiduje się dwucyfrowy wzrost czynszów za powierzchnie biurowe.

  • 1
  • 2
  • hutos 2014-05-30 11:26:07
    W Warszawie zrobiło się stosunkowo tanio. Wiele magazynów jest teraz do przejęcia w bardzo dobrych pieniadzach, wystarczy popatrzeć na to, co dzieje się aktualnie w bazie Jartomu... Szczególnie w miejscowościach pod miastem...

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA