PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eksperci EY i Oxford Economics oczekują przyspieszenia wzrostu PKB Polski w 2014 r.

  • Autor: PAP
  • 04 lut 2014 16:07

Popyt zewnętrzny i silniejsza konsumpcja wewnętrzna da polskiej gospodarce mocniejsze odbicie niż oczekiwano - ocenili eksperci EY i Oxford Economics. Zdaniem głównego ekonomisty EY Marka Rozkruta wzrost polskiego PKB może w 2014 r. przekroczyć 3 proc.

REKLAMA

We wtorkowym komunikacie na temat kwartalnej Prognozy dla rynków szybkiego wzrostu (ang. Rapid Growth Markets Forecast) napisano, że eksperci z firmy doradczej EY i Oxford Economics oczekują wzrostu PKB Polski w 2014 r. w wysokości 2,8 proc. wobec 2,4 proc. z poprzedniej edycji raportu.

- Biorąc pod uwagę najnowsze dane, w tym korzystne informacje dotyczące popytu wewnętrznego, w 2014 r. możemy się spodziewać wzrostu PKB nawet powyżej 3 proc. A w 2015 r. należy oczekiwać dalszego przyspieszenia polskiej gospodarki - ocenił cytowany w komunikacie główny ekonomista EY. Według niego w perspektywie średniookresowej wzrost polskiego PKB będzie się kształtował na poziomie 3,5 proc. rocznie.

Rozkrut zwrócił uwagę, że ostatnie dane pokazują, iż realny wzrost PKB w IV kwartale 2013 r. mógł wynieść ok. 2,8 proc. (rok do roku). - To wyraźne przyspieszenie. Co istotne, bardzo korzystna jest struktura obserwowanego ożywienia. Szacuję, że popyt krajowy, który jeszcze w I połowie 2013 r. spadał, w IV kwartale ub.r. odnotował wzrost prawdopodobnie powyżej 1 proc. (rok do roku) - ocenił.

Ekonomista wskazał, że po początkowej fazie ożywienia, wynikającej głównie z bardzo dobrych wyników w handlu zagranicznym, nastąpiła wreszcie poprawa konsumpcji krajowej, która wzmacnia podstawy wzrostu w polskiej gospodarce. - Równocześnie cały czas dynamicznie rośnie eksport, a ostatnie osłabienie kursu złotego i przyspieszenie w gospodarce niemieckiej tylko pomagają naszym producentom - zauważył.

Zdaniem analityków instytutu Oxford Economics i firmy doradczej EY, w kolejnych miesiącach PKB będzie dalej przyspieszać. Sprzyjać temu będą m.in. niskie stopy procentowe, które mogą być utrzymywane na obecnym poziomie ze względu na wolne moce wytwórcze, ograniczające presję inflacyjną.

Zgodnie z raportem, po recesji w ubiegłym roku, w 2014 r. strefa euro może odnotować wzrost PKB o ok. 1 proc., na czym zyska Europa Środkowo-Wschodnia. Wskazano, że strefa euro jest najważniejszym partnerem handlowym Polski i odpowiada za 53 proc. naszego eksportu (w przypadku Czech odpowiada za 63 proc. eksportu). Zwiększenie wymiany handlowej przełoży się na wzrost produkcji przemysłowej, zwiększenie zatrudnienia oraz inwestycji.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA