PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ernst & Young: Warto inwestować w nieruchomości w Polsce

 • Autor: Ernst & Young
 • 21 lut 2012 11:37

Ernst & Young: Warto inwestować w nieruchomości w Polsce

7 na 10 europejskich inwestorów jest zdania, że kryzys zadłużenia w strefie Euro zmniejszy zainteresowanie nieruchomościami. Ponad połowa twierdzi, że banki w tym roku będą mniej chętnie udzielać kredytów i pożyczek hipotecznych. Mimo to inwestorzy wciąż uważają, że w długim okresie rynki nieruchomości w Europie są atrakcyjną lokatą kapitału. Zdaniem aż 83 proc. warto inwestować w nieruchomości w Polsce.

REKLAMA

Firma doradcza Ernst & Young przeprowadziła w grudniu 2011 roku badanie opinii na temat wpływu kryzysu zadłużenia w strefie Euro na rynek nieruchomości. Ankietowano 540 inwestorów z 12 krajów, w tym Polski, zajmujących się przede wszystkim inwestowaniem w nieruchomości. Wyniki przedstawiono w raporcie pt. Barometr Inwestycyjny Rynku Nieruchomości Ernst & Young.

- Nasz raport pokazuje znaczące różnice w oczekiwaniach inwestorów w krótkim okresie. Jeśli jednak przyjmiemy dłuższą perspektywę, oczekiwania są zgodne - w rynek nieruchomości wciąż warto inwestować - mówi Anna Kicińska, dyrektor w zespole Doradztwa Nieruchomości Ernst & Young.

Podczas gdy ponad połowa inwestorów w Niemczech, Francji i Luksemburgu oczekuje wzrostu wolumenu inwestycji w nieruchomości w roku 2012, prawie 60 proc. badanych w Belgii i Szwajcarii jest przeciwnego zdania. W Polsce również zdania są podzielone. 46 proc. inwestorów uważa, że wolumen inwestycji wzrośnie, a 45 proc. twierdzi że spadnie.

O ile w wielu aspektach zdania inwestorów były podzielone, o tyle zgodni pozostawali co do oceny swoich rynków lokalnych. Wszyscy inwestorzy z 12 krajów, w których przeprowadzana była ankieta, zdecydowanie stwierdzili, że ich rynki są atrakcyjne dla inwestycji w nieruchomości w długim okresie.

Największym optymizmem wykazali się inwestorzy niemieccy. Na pytanie „Czy uważasz, że Niemcy są atrakcyjnym krajem do inwestycji w aktywa nieruchomościowe?" 61 proc. niemieckich inwestorów odpowiedziało „tak", a 38 proc. „zdecydowanie tak". W przypadku Polski odpowiedzi były następujące: 30 proc. na „tak" i 53 proc. „zdecydowanie tak".

- Pomimo problemu zadłużenia, nie należy oczekiwać załamania rynku nieruchomości takiego, jak w czasie credit crunchu w USA. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że ceny nieruchomości w Europie zapewne nie będą rosły w szybkim tempie ponieważ ograniczone możliwości finansowania kredytem hamują popyt - mówi Jarosław Bator, Starszy Menadżer w zespole Doradztwa Nieruchomości w Ernst & Young.

Barometr Inwestycyjny Rynku Nieruchomości Ernst & Young przygotowano na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród 540 inwestorów z rynku nieruchomości z: Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • kanon 2014-02-21 09:33:17
  Jartom ok, widziałem tą halę w Bieruniu, dobra wycena, tylko nie mamy środków, żeby od razu wejść w taką nieruchomość. Problemem rynku jest oczywiście brak kapitału. Kiedy kapitał się pojawi to dojdzie do inwestycji i ceny pójdą w górę, ale jak na razie okazji na rynku mamy multum.
 • gagson 2013-04-22 12:05:56
  A niby w jaki sposób? Sytuacja w nieruchomościach faktycznie nie jest zbyt różowa, ale uwierz mi - zarobienie takiej sumy wymaga ustrzelenia doskonałej oferty i późniejszego zagospodarowania nieruchomości w maksymalnie racjonalny sposób.
 • milek 2012-03-05 13:22:10
  Pewnie, że warto. Zobaczcie nieruchomości dostępne na stronach Jartomu - na jednym magazynie można zarobić kilkaset tysięcy w ciągu roku - kwestia dotarcia do odpowiedniego klienta.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA