PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ernst & Young: Warto inwestować w nieruchomości w Polsce

 • Autor: Ernst & Young
 • 21 lut 2012 11:37

Ernst & Young: Warto inwestować w nieruchomości w Polsce

7 na 10 europejskich inwestorów jest zdania, że kryzys zadłużenia w strefie Euro zmniejszy zainteresowanie nieruchomościami. Ponad połowa twierdzi, że banki w tym roku będą mniej chętnie udzielać kredytów i pożyczek hipotecznych. Mimo to inwestorzy wciąż uważają, że w długim okresie rynki nieruchomości w Europie są atrakcyjną lokatą kapitału. Zdaniem aż 83 proc. warto inwestować w nieruchomości w Polsce.

REKLAMA

Firma doradcza Ernst & Young przeprowadziła w grudniu 2011 roku badanie opinii na temat wpływu kryzysu zadłużenia w strefie Euro na rynek nieruchomości. Ankietowano 540 inwestorów z 12 krajów, w tym Polski, zajmujących się przede wszystkim inwestowaniem w nieruchomości. Wyniki przedstawiono w raporcie pt. Barometr Inwestycyjny Rynku Nieruchomości Ernst & Young.

- Nasz raport pokazuje znaczące różnice w oczekiwaniach inwestorów w krótkim okresie. Jeśli jednak przyjmiemy dłuższą perspektywę, oczekiwania są zgodne - w rynek nieruchomości wciąż warto inwestować - mówi Anna Kicińska, dyrektor w zespole Doradztwa Nieruchomości Ernst & Young.

Podczas gdy ponad połowa inwestorów w Niemczech, Francji i Luksemburgu oczekuje wzrostu wolumenu inwestycji w nieruchomości w roku 2012, prawie 60 proc. badanych w Belgii i Szwajcarii jest przeciwnego zdania. W Polsce również zdania są podzielone. 46 proc. inwestorów uważa, że wolumen inwestycji wzrośnie, a 45 proc. twierdzi że spadnie.

O ile w wielu aspektach zdania inwestorów były podzielone, o tyle zgodni pozostawali co do oceny swoich rynków lokalnych. Wszyscy inwestorzy z 12 krajów, w których przeprowadzana była ankieta, zdecydowanie stwierdzili, że ich rynki są atrakcyjne dla inwestycji w nieruchomości w długim okresie.

Największym optymizmem wykazali się inwestorzy niemieccy. Na pytanie „Czy uważasz, że Niemcy są atrakcyjnym krajem do inwestycji w aktywa nieruchomościowe?" 61 proc. niemieckich inwestorów odpowiedziało „tak", a 38 proc. „zdecydowanie tak". W przypadku Polski odpowiedzi były następujące: 30 proc. na „tak" i 53 proc. „zdecydowanie tak".

- Pomimo problemu zadłużenia, nie należy oczekiwać załamania rynku nieruchomości takiego, jak w czasie credit crunchu w USA. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że ceny nieruchomości w Europie zapewne nie będą rosły w szybkim tempie ponieważ ograniczone możliwości finansowania kredytem hamują popyt - mówi Jarosław Bator, Starszy Menadżer w zespole Doradztwa Nieruchomości w Ernst & Young.

Barometr Inwestycyjny Rynku Nieruchomości Ernst & Young przygotowano na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród 540 inwestorów z rynku nieruchomości z: Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

 • kanon 2014-02-21 09:33:17
  Jartom ok, widziałem tą halę w Bieruniu, dobra wycena, tylko nie mamy środków, żeby od razu wejść w taką nieruchomość. Problemem rynku jest oczywiście brak kapitału. Kiedy kapitał się pojawi to dojdzie do inwestycji i ceny pójdą w górę, ale jak na razie okazji na rynku mamy multum.
 • gagson 2013-04-22 12:05:56
  A niby w jaki sposób? Sytuacja w nieruchomościach faktycznie nie jest zbyt różowa, ale uwierz mi - zarobienie takiej sumy wymaga ustrzelenia doskonałej oferty i późniejszego zagospodarowania nieruchomości w maksymalnie racjonalny sposób.
 • milek 2012-03-05 13:22:10
  Pewnie, że warto. Zobaczcie nieruchomości dostępne na stronach Jartomu - na jednym magazynie można zarobić kilkaset tysięcy w ciągu roku - kwestia dotarcia do odpowiedniego klienta.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA