PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Erste: Wycena akcji spółek z sektora nieruchomości wykazuje potencjał wzrostu

  • Autor: Erste Group
  • 03 paź 2011 14:44

Erste: Wycena akcji spółek z sektora nieruchomości wykazuje potencjał wzrostu

Odnotowane niedawno spadki rentowności wysoko ocenianych obligacji skarbowych powodują, że inwestowanie w nieruchomości wydaje się bardziej atrakcyjne po analizie względnych cen poszczególnych klas aktywów. Akcje spółek z sektora nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej wykazują potencjał wzrostu na poziomie 15 proc. - wynika z raportu Erste Group.

REKLAMA

- Obserwujemy obecnie różnicę zysku (ang. yield gap) o najwyższym poziomie od wiosny 2009 roku. Niemniej jednak, bieżące wartości wskaźników ROE również rozczarowują swoim niskim poziomem. O ile sytuacja czynszów uległa poprawie od czasów kryzysu, cięcia w kosztach operacyjnych pozostają zamrożone, zwłaszcza, że dynamika wzrostu oraz rentowności nie powrócą szybko do poziomów sprzed kryzysu. Na korzyść akcji spółek nieruchomościowych przemawia 50-proc. dyskonto względem wartości księgowej - mówi Günther Artner, współzarządzający badaniami rynków kapitałowych Europy Środkowo-Wschodniej.

W porównaniu z analogicznymi spółkami z rynku międzynarodowego, akcje spółek z branży nieruchomości wykazują znaczą przecenę w stosunku do wartości księgowej, mimo że obrót nimi następuje w oparciu o wielokrotności wielkości przepływów pieniężnych, w wyniku czego poziom rentowności jest poniżej przeciętnej.

Turbulencje na rynku obserwowane od sierpnia bieżącego roku spowodowały powrót akcji spółek branży nieruchomości do wycen z 2009 roku - tuż po odbiciu od wartości najniższych. Ze względu na niskie wyceny akcji w porównaniu z ich wartością księgową, coraz bardziej interesujący wydaje się odkup akcji oraz pozostałych niezapadłych instrumentów zamiast dokonywania bezpośrednich inwestycji w nieruchomości. Powyższy plan realizowany jest przez conwert oraz Immofinanz, a inne spółki mogą pójść w ich ślad.

Wartość inwestycji w Europie skorelowana jest z sytuacją gospodarczą bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. W II kw. 2011 roku wartość transakcji na europejskim rynku inwestycyjnym spadła o 12 proc. kw/kw do poziomu 25 mld euro. Również w ujęciu rocznym wartość transakcji spadła o 3 proc. z 25,7 mld euro w II kw. 2010 roku. Spadek rentowności nieruchomości klasy A w ujęciu rocznym utrzymywał się w II kw. 2011 roku, a największe spadki w Europie Środkowo-Wschodniej odnotowano w Moskwie, Sankt Petersburgu, Bukareszcie oraz Kijowie.

Wartości inwestycji na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnęła 6,9 mld EUR do połowy sierpnia 2011 roku, co stanowi wynik o 20 proc. lepszy niż wynik końcowy za rok 2010 roku, na co złożyło się ok. 120 transakcji. Większość inwestycji skupia się na rynkach polskim i rosyjskim, stanowiąc 70 proc. wszystkich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Czechy są trzecim co do wielkości rynkiem nieruchomości w regionie, na którym już na obecnym etapie odnotowano wzrost wolumenu o 50 proc. do połowy sierpnia w porównaniu z danymi z roku obrotowego 2010. W segmencie powierzchni biurowej, wartość inwestycji wyniosła 2,2 mld EUR w I półroczu 2011 roku, głównie ze względu na transakcje zawierane w Rosji oraz w Polsce, które stanowiły 75 proc. wolumenu. Mimo, że w dalszym ciągu ponad 50 proc. transakcji to operacje przeprowadzane przez inwestorów krajowych, wzrasta poziom aktywności transgranicznej.

  • 1
  • 2
  • POlak 2011-10-03 20:14:18
    BBD będzie hiciorem !!!

    zobaczcie w jakim segmencie developerki działają i jakie mają portfolio !!!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA