PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Erste: Wycena akcji spółek z sektora nieruchomości wykazuje potencjał wzrostu

  • Autor: Erste Group
  • 03 paź 2011 14:44

Erste: Wycena akcji spółek z sektora nieruchomości wykazuje potencjał wzrostu

Odnotowane niedawno spadki rentowności wysoko ocenianych obligacji skarbowych powodują, że inwestowanie w nieruchomości wydaje się bardziej atrakcyjne po analizie względnych cen poszczególnych klas aktywów. Akcje spółek z sektora nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej wykazują potencjał wzrostu na poziomie 15 proc. - wynika z raportu Erste Group.

REKLAMA

- Obserwujemy obecnie różnicę zysku (ang. yield gap) o najwyższym poziomie od wiosny 2009 roku. Niemniej jednak, bieżące wartości wskaźników ROE również rozczarowują swoim niskim poziomem. O ile sytuacja czynszów uległa poprawie od czasów kryzysu, cięcia w kosztach operacyjnych pozostają zamrożone, zwłaszcza, że dynamika wzrostu oraz rentowności nie powrócą szybko do poziomów sprzed kryzysu. Na korzyść akcji spółek nieruchomościowych przemawia 50-proc. dyskonto względem wartości księgowej - mówi Günther Artner, współzarządzający badaniami rynków kapitałowych Europy Środkowo-Wschodniej.

W porównaniu z analogicznymi spółkami z rynku międzynarodowego, akcje spółek z branży nieruchomości wykazują znaczą przecenę w stosunku do wartości księgowej, mimo że obrót nimi następuje w oparciu o wielokrotności wielkości przepływów pieniężnych, w wyniku czego poziom rentowności jest poniżej przeciętnej.

Turbulencje na rynku obserwowane od sierpnia bieżącego roku spowodowały powrót akcji spółek branży nieruchomości do wycen z 2009 roku - tuż po odbiciu od wartości najniższych. Ze względu na niskie wyceny akcji w porównaniu z ich wartością księgową, coraz bardziej interesujący wydaje się odkup akcji oraz pozostałych niezapadłych instrumentów zamiast dokonywania bezpośrednich inwestycji w nieruchomości. Powyższy plan realizowany jest przez conwert oraz Immofinanz, a inne spółki mogą pójść w ich ślad.

Wartość inwestycji w Europie skorelowana jest z sytuacją gospodarczą bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. W II kw. 2011 roku wartość transakcji na europejskim rynku inwestycyjnym spadła o 12 proc. kw/kw do poziomu 25 mld euro. Również w ujęciu rocznym wartość transakcji spadła o 3 proc. z 25,7 mld euro w II kw. 2010 roku. Spadek rentowności nieruchomości klasy A w ujęciu rocznym utrzymywał się w II kw. 2011 roku, a największe spadki w Europie Środkowo-Wschodniej odnotowano w Moskwie, Sankt Petersburgu, Bukareszcie oraz Kijowie.

Wartości inwestycji na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnęła 6,9 mld EUR do połowy sierpnia 2011 roku, co stanowi wynik o 20 proc. lepszy niż wynik końcowy za rok 2010 roku, na co złożyło się ok. 120 transakcji. Większość inwestycji skupia się na rynkach polskim i rosyjskim, stanowiąc 70 proc. wszystkich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Czechy są trzecim co do wielkości rynkiem nieruchomości w regionie, na którym już na obecnym etapie odnotowano wzrost wolumenu o 50 proc. do połowy sierpnia w porównaniu z danymi z roku obrotowego 2010. W segmencie powierzchni biurowej, wartość inwestycji wyniosła 2,2 mld EUR w I półroczu 2011 roku, głównie ze względu na transakcje zawierane w Rosji oraz w Polsce, które stanowiły 75 proc. wolumenu. Mimo, że w dalszym ciągu ponad 50 proc. transakcji to operacje przeprowadzane przez inwestorów krajowych, wzrasta poziom aktywności transgranicznej.

  • 1
  • 2
  • POlak 2011-10-03 20:14:18
    BBD będzie hiciorem !!!

    zobaczcie w jakim segmencie developerki działają i jakie mają portfolio !!!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA