PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Europejskie banki zaangażowane w nieruchomości o podwyższonym ryzyku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 paź 2015 13:26

Europejskie banki zaangażowane w nieruchomości o podwyższonym ryzyku fot. Fotolia

Według danych przedstawionych w najnowszym raporcie opublikowanym dziś przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield „Europejski rynek sprzedaży wierzytelności hipotecznych w III kw.” (European Real Estate Loan Sales Market Q3) zaangażowanie brutto europejskich banków, w tym agencji zarządzających aktywami, w nieruchomości o podwyższonym ryzyku (zbędne z punktu widzenia strategii rozwoju – non-core) i przeznaczone na sprzedaż w najbliższych latach wynosi 531 mld euro.

REKLAMA

Autorzy raportu prezentują szczegółową analizę zaangażowania 51 europejskich banków i agencji zarządzających aktywami w nieruchomości o podwyższonym ryzyku (non-core) oraz przedstawiają perspektywy dla europejskiego rynku sprzedaży wierzytelności związanych z nieruchomościami komercyjnymi (CRE) w najbliższych latach. Przedstawione dane dotyczą wierzytelności CRE w Europie, wierzytelności z kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości mieszkaniowych oraz nieruchomości sprzedawanych po przejęciu własności (REO), których zbycie planują kredytodawcy.

W porównaniu z informacjami opublikowanymi w raporcie firmy Cushman & Wakefield za drugi kwartał 2014 r. zaangażowanie europejskich banków w nieruchomości o zwiększonym ryzyku zmniejszyło się o 53 mld euro do poziomu 531 mld euro brutto (333 mld euro netto po uwzględnieniu odpisów na należności nieściągalne).

Według wartości nominalnej krajami o największym zaangażowaniu są nadal Hiszpania i Wielka Brytania. Jednak w odróżnieniu od Wielkiej Brytanii w Hiszpanii odnotowano wzrost zaangażowania w nieruchomości o zwiększonym ryzyku ze 192 mld euro do 203 mld euro w minionym roku w wyniku reklasyfikacji kredytów po ubiegłorocznym przeglądzie jakości aktywów. 

We Włoszech również zanotowano wzrost o prawie 30 mld euro, co wynika z opóźnienia banków w opracowywaniu planów oddłużania i świadczy o aktualnych problemach włoskich instytucji kredytujących. Jeśli zostaną wprowadzone zmiany, wówczas na pewno wzrośnie aktywność na rynku sprzedaży wierzytelności. W bieżącym roku sfinalizowano już 10 transakcji sprzedaży w porównaniu z zaledwie trzema w całym 2014 r. Warto zwrócić uwagę, że zaangażowanie w nieruchomości o zwiększonym ryzyku wzrosło także w Holandii – o prawie 2 mld euro. Kraj ten również może przyciągnąć inwestorów.

Trzeci kwartał bieżącego roku był najlepszy pod względem wartości sprzedaży wierzytelności CRE i nieruchomości REO, która wyniosła 21,0 mld euro, dzięki czemu łączny wolumen transakcji wzrósł od początku roku do 44,6 mld euro. Do najbardziej aktywnych graczy na rynku nadal zalicza się irlandzkie i brytyjskie banki oraz agencje zarządzające aktywami, o czym świadczy fakt, że w bieżącym roku agencja NAMA oraz banki Permanent TSB i RBS zrealizowały łącznie transakcje sprzedaży wierzytelności CRE i nieruchomości REO o wartości ponad 16,6 mld euro.

- W porównaniu z ubiegłym rokiem zaangażowanie europejskich banków w nieruchomości o zwiększonym ryzyku zmniejszyło się o ok. 53 mld euro, ale jeszcze wiele tzw. toksycznych aktywów czeka na restrukturyzację, która przyczyni się do dużego wzrostu podaży produktów inwestycyjnych, zwłaszcza w Europie Południowej i Wschodniej. Wartość obecnie zawieranych i planowanych transakcji sprzedaży szacujemy na ok. 92,7 mld euro, czyli na nieznacznie mniej niż w ubiegłym kwartale, dzięki czemu łączny wolumen transakcji sfinalizowanych w 2015 r. może wynieść 60-70 mld euro - powiedział Federico Montero, dyrektor ds. sprzedaży wierzytelności w dziale finansowania korporacyjnego firmy Cushman & Wakefield w regionie EMEA.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA