PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fundusze private equity chcą być w Europie Centralnej

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 gru 2015 11:32

Fundusze private equity chcą być w Europie Centralnej Fot. Fotolia

Sytuacja geopolityczna i kryzys migracyjny nie zaburzyły planów inwestycyjnych funduszy private equity w rejonie Europy Centralnej.

REKLAMA

Nowa edycja badania Deloitte "Central Europe Private Equity Confidence Survey. Momentum persists amidst change” pokazała, że 47 proc. przedstawicieli funduszy Private Equity z Europy Środkowo-Wschodniej zamierza w najbliższym czasie skoncentrować się na nowych inwestycjach, a w orbicie zainteresowania co dziesiątego z nich znajdą się start-upy. Wydaje się więc, że na plany zakupowe funduszy nie wpłynęły gorsze nastroje spowodowane niesprzyjającą sytuacją geopolityczną. Aż jedna trzecia przedstawicieli funduszy uważa, że sytuacja ekonomiczna w ciągu najbliższego pół roku pogorszy się. Pół roku wcześniej taki pogląd wyraziło trzy razy mniej respondentów biorących udział w badaniu. 

Wcześniejsze edycje badania Deloitte Central Europe Private Equity Confidence Survey udowodniły, że opinie inwestorów związanych z funduszami private equity doskonale odzwierciedlają nastroje dominujące na rynku. Tak było również i tym razem. Przedstawiciele sektora zaczęli odczuwać napięcie związane z sytuacją geopolityczną w Europie.

Odzwierciedla to tzw. indeks optymizmu, który wynosi obecnie 92 punktów, podczas gdy pół roku wcześniej było to 130. To najniższy wynik od dwóch i pół roku

- Na spadający poziom wysokości indeksu prawdopodobnie mogło nałożyć się kilka czynników. Europa dopiero co uporała się z groźbą opuszczenia Unii Europejskiej przez Grecję, by stanąć w obliczu jeszcze większego wyzwania dla sytuacji geopolitycznej, czyli kryzysu migracyjnego. Dodatkowo, w ocenie ekonomistów tempo wzrostu gospodarczego Chin jest wciąż rozczarowujące – tłumaczy Mark Jung, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Private Equity w Europie Środkowo-Wschodniej, Deloitte.

W bieżącej edycji badania aż 33 proc. inwestorów private equity prognozuje, że warunki gospodarcze w ciągu najbliższych sześciu miesięcy pogorszą się. Jeszcze pół roku temu prawie tyle samo osób uważało, że się one poprawią. Dziś tylko 3 proc. badanych jest tego zdania. Aż 64 proc. respondentów uważa, że warunki ekonomiczne pozostaną bez zmian.

Prawie połowa ankietowanych (47 proc.) w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zamierza koncentrować się na nowych inwestycjach. To o 10 p.p. więcej niż pół roku wcześniej. Z 30 do 33 proc. wzrósł odsetek inwestorów, którzy zamierzają skupić się na fundraisingu.

Połowa przedstawicieli funduszy PE prognozuje, że w najbliższych miesiącach więcej kupi niż sprzeda. To najlepszy wynik od wiosny 2012 roku. Jeszcze pół roku wcześniej taką opcję wybierała tylko jedna piąta respondentów. Przeciwnego zdania jest 23 proc. inwestorów, o 17 p.p. mniej niż wiosną. Z kolei 27 proc. deklaruje, że w ich inwestycyjnym portfelu poziomy sprzedaży i kupna będą się równoważyć.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA