PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdzie kupują Polacy? - raport

 • Autor: Propertynews.pl
 • 24 cze 2013 12:50

Gdzie kupują Polacy? - raport

CBRE w opracowanym właśnie raporcie "Jak robimy zakupy - co myślą europejscy konsumenci", zebrała opinie ponad 10 000 konsumentów z różnych krajów Europy. Badanie wykazało, że większość europejskich konsumentów nadal preferuje zakupy w sklepach osiedlowych i w centrach miast, raczej niż zakupy przez Internet lub w centrach handlowych położonych poza miastem. Dotyczy to nie tylko zakupów spożywczych, ale również zakupów odzieży i obuwia.

REKLAMA

Co ciekawe, Polacy, podobnie jak mieszkańcy innych krajów środkowoeuropejskich, wybierają się po zakupy spożywcze średnio dwa razy w tygodniu, podczas gdy w Europie Zachodniej, np. w Niemczech, zakupy spożywcze robi się średnio raz w tygodniu.

Raport wykazał także, że choć zakupy przez Internet stają się coraz bardziej popularne, konsumenci nie zamierzają w nadchodzących latach radykalnie zmieniać swoich nawyków. Zdecydowana większość konsumentów potrzebuje jeszcze czasu, aby zacząć w pełni korzystać z nowych technologii i narzędzi cyfrowych, takich jak np. kody QR, czyli kwadratowe kody kreskowe.

- Raport pokazuje, że ogólnie rzecz biorąc zakupy internetowe w Europie uzupełniają zakupy w tradycyjnych sklepach, a Polska jest ciągle na dole listy krajów pod względem proporcji zwolenników zakupów internetowych - 16 proc. polskich konsumentów deklaruje zakupy odzieży i obuwia przez Internet, a na przykład w Wielkiej Brytanii Niemczech czy Szwecji jest to 70 proc. i więcej. Jednak aż 25 proc. Polaków, którzy wzięli udział w badaniu stwierdziło, że w przyszłości zamierzają kupować przez Internet „więcej" lub „zdecydowanie więcej". Kupując przez Internet, 64 proc. europejskich konsumentów wybiera dostawę do domu (w Polsce ponad 80 proc.), ale jednocześnie aż dla 85 proc. jest ważne, aby mieli dostęp do tradycyjnego sklepu, gdzie mogą obejrzeć, dotknąć i przymierzyć artykuły odzieżowe lub obuwie, zanim kupią je w sieci - powiedziała Agata Czarnecka, starszy konsultant w dziale badań i doradztwa CBRE.

Dwie trzecie badanych konsumentów stwierdziło, że najważniejsze czynniki decydujące o tym, gdzie wybrać się na tradycyjne zakupy, to ceny, czystość, bezpieczeństwo i łatwy dostęp, w tym możliwość zaparkowania. Oferta rozrywkowa i rekreacyjna była ważna dla co trzeciego badanego, z tym, że w młodszej grupie wiekowej ten czynnik wskazała jako ważny aż połowa badanych. Szeroki wybór sklepów, a także ich wielkość (istotna dla możliwości posiadania pełnej oferty) również znalazły się wysoko na liście priorytetów.

Pomimo konkurencji ze strony zakupów internetowych i podmiejskich centrów handlowych, zakupy w centrach miast i przy głównych ulicach handlowych pozostają preferowanym wyborem dla konsumentów europejskich. W dobie nowoczesnych kanałów dystrybucji fizycznie istniejący sklep nadal odgrywa kluczową rolę. Kupując ubrania, 78 proc. europejskich konsumentów najczęściej wybiera się do sklepów osiedlowych oraz do centrum miasta - średnio raz w miesiącu.

 • 1
 • 2
 • gargon 2014-11-13 11:25:10
  W sieci śledzę jedynie JARTOM - z wiadomych przyczyn, ale jako tako zakupów bezpośrednio nie robię. Po prostu nie widzę w tym opłacalności. Ryzyko spore, ale jeśli chodzi o szukanie ofert to już uważam, że internet jest niezastąpiony.
 • miron 2014-04-09 11:19:31
  W strefach ekonomicznych, bo teraz nawet tam można przejmować nieruchomości. W jartomie, a dokładniej w Bieruniu, stoi wolna hala i to właśnie teren strefy - od bardzo dawna możliwości inwestycyjne nie były aż takie.
 • grażyna 2014-03-15 18:59:10
  Ja kupuję głównie w internecie. I to najróżniejsze produkty, dzisiaj nawet wędlinę ;) Natrafiłam przypadkowo na sklep wedlinek.pl i postanowiłam go wypróbować, teraz czekam, aż mi przyślą zamówienia


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA