PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdzie są najlepsze warunki dla biznesu?

  • Autor: Forbes.com
  • 21 gru 2017 10:41

Gdzie są najlepsze warunki dla biznesu? fot. Shutterstock

Po raz dwunasty Forbes przeprowadził doroczny ranking na kraje najlepsze dla biznesu. Na czele, po raz pierwszy, znalazła się Wlk. Brytania, mimo wielu niepewności związanych z Brexitem i spowolnienia wzrostu gospodarczego. Badanie objęło łącznie 153 kraje, Polska znalazła się na 34 miejscu.

REKLAMA

Ranking Forbesa objął 153 kraje badane w 15 różnych kategoriach, takich jak prawa, innowacje, podatki, technologie, korupcja, wolność - osobista, handlu i finansowa, ochrona inwestorów. Każda z kategorii miała tę samą wagę.

Brytyjczycy przodują zwłaszcza w gotowości technologicznej oraz poziomie edukacji ich siły roboczej. Ich ekonomia pozostaje piątą największą na świecie, Londyn jest centralnym hubem finansowym Europy i siedzibą takich gigantów finansowych, jak HSBC, Prudential czy Barclays.

Jak podkreślają eksperci, to pozycja stolicy jest jedną z przyczyn brytyjskiego sukcesu, jednak rzeczywistość po Brexicie może sprowadzić Londynowi konkurencję ze strony innych europejskich miast. Stawką jest ponad 10 tys. miejsc pracy w sektorze bankowym i przeniesienie głównych siedzib do Frankfurtu, Paryża lub Dublina w celu zachowania dostępu do wspólnego rynku UE.

Drugie miejsce przypadło Nowej Zelandii, gdzie gospodarka wzrasta w bardzo szybkim tempie. Kraj przeszedł transformację od gospodarki rolniczej do industrializacji z wolnym rynkiem w ciągu tylko czterech dekad. Sprywatyzowano wiele gałęzi przemysłu: linie lotnicze, ubezpieczenia, bankowość, telekomunikację. Nowa Zelandia przoduje wśród krajów z najniższą korupcją i najlepszym prawem chroniącym nieruchomości.

Pierwszą piątkę rankingu zamykają: Holandia, Szwecja i Kanada. USA uplasowały się na 12 pozycji głownie dzięki świetnym wynikom w gotowości technologicznej, innowacji i wolności handlu. Druga i trzecia gospodarka świata - Chiny i Japonia zajęły odpowiednio 66 i 21 miejsca. Chiny tracą na braku finansowej i handlowej wolności.

Ranking zamykają z kolei kraje afrykańskie, zajmując sześć z dziesięciu ostatnich pozycji, Haiti jest jedynym nieafrykańskim krajem wśród najmniej przyjaznych dla biznesu. Ich problemem są zwłaszcza innowacje, wolność handlowa i ochrona inwestorów. Po raz trzeci z rzędu ostatnie miejsce należy do Czadu. Istotnym problemem dla Afryki jest brak infrastruktury i wykwalifikowanych pracowników oraz duży poziom biurokracji i korupcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA