PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gorsze nastroje na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 sie 2013 15:02

Jak wynika z opublikowanego badania Global Commercial Property Survey, jedynie Niemcy i Belgia są krajami, w których odnotowano pozytywne nastroje - zarówno u najemców, jak i inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych. W drugim kwartale 2013 r. polscy eksperci wykazują się zdecydowanie mniejszym optymizmem niż sugerowały to wcześniejsze badania, co ma związek z oczekiwaniami niskich cen najmu i wartości kapitału.

REKLAMA

Analiza przeprowadzona przez RICS wskazuje rozbieżność pomiędzy Europą a innymi gospodarkami. Podczas gdy sytuacja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ulega poprawie, a nastroje w Azji pozostają optymistyczne, atmosfera w Europie, w sektorze nieruchomości odzwierciedla trwającą recesję. Prognozy w większości są pesymistyczne. Jedynie największa gospodarka Europy, Niemcy wciąż pozostaje liderem pod względem perspektyw wzrostu w branży nieruchomości. Rynek ten jest ciągle atrakcyjny dla inwestorów, a wskaźnik nastrojów inwestycyjnych RICS (Investment sentiment Index) wzrósł z 18 do 22.

Polska na tle innych europejskich krajów prezentuje umiarkowanie niski optymizm dotyczący kondycji swojego rynku. Choć w krajach takich jak Hiszpania, Grecja czy właśnie Polska, zainteresowanie inwestorów nieruchomościami komercyjnymi ciągle rośnie, nie ma to jeszcze bezpośredniego odzwierciedlenia w oczekiwanych wartościach kapitału, jak ma to miejsce w Belgii, Austrii, Szwajcarii i Irlandii.

- W Polsce zainteresowanie inwestorów koncentrowało się głównie w sektorze najlepszych nieruchomości komercyjnych i było większe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Popyt na powierzchnię biurową jest umiarkowany i zgłaszany głównie przez najemców z sektora bankowości, który po ostatnich fuzjach i przejęciach analizuje długookresowe opcje najmu. Istniejąca konkurencja oraz konsolidacje na rynku najmu powodują zaostrzoną walkę pomiędzy właścicielami istniejącego i planowanego zasobu. Strategiczni najemcy mogą liczyć na szczególnie atrakcyjne stawki czynszu, co przedkłada się na zwiększenie presji na spadek czynszu także i dla mniejszych najemców. Apetyt na inwestycje w sektorze nieruchomości komercyjnych poprawia się szczególnie na aktywa o ugruntowanej stabilnej pozycji. Nutę pozytywnego sentymentu można odnaleźć w odpowiedziach ankietowanych, powiedział Łukasz Maciak MRICS - Chartered Valuation Surveyor, Capital Markets Director, DTZ Polska.

We Francji i Holandii widoczny jest spadek popytu zarówno wśród najemców, jak i podmiotów zainteresowanych inwestycjami. Ponieważ ilość wolnej powierzchni rośnie w tym kwartale, eksperci oczekują jeszcze większego obniżenia stawek czynszu i wartości kapitału w najbliższych miesiącach.

  • 1
  • 2
  • -autofeedback 2013-08-27 14:15:18
    Do Mizons - co Ty takiego widzisz pozytywnego pod tym linkiem? Co Cię tak nabuzowało?
  • mizons 2013-08-27 12:10:54
    Zobaczcie t0 - hale.jartom.com/nieruchomosci/Samodzielny-obiekt-magazynowouslugowy-Warszawa-1856ahi2w W Polsce nie widać złych nastrojów, sytuacja wygląda bardzo pozytywnie i oby tak dalej! Zapowiada się, że akurat ten rok skończy się rekordową ilością transakcji.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA