PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hong Kong najdroższą lokalizacją biznesową na świecie. Warszawa bez zmian - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 gru 2012 13:18

Hong Kong najdroższą lokalizacją biznesową na świecie. Warszawa bez zmian - raport

Najdroższą lokalizacją biznesową na świecie jest Hong Kong - wynika z raportu „Prime Office Occupancy Costs" przygotowanym przez CBRE. Warszawa znalazła się na 64. miejscu w rankingu.

REKLAMA

Centralna dzielnica biznesu w Hong Kongu otwiera ranking najdroższych biur, z kosztami w wysokości ok. 2.061 euro za mkw. rocznie. Na drugim miejscu znajduje się londyński West End, na trzecim - Tokio (Marunouchi Otemachi), czwarte miejsce zajmuje centralna dzielnica biznesowa (CBD) w Pekinie, a pierwszą piątkę zamyka New Delhi (CBD). W pierwszej dziesiątce znalazły się również 2 inne lokalizacje europejskie - Moskwa (# 8) i londyńska dzielnica finansowa City (# 9).

Pomimo ekonomicznych zawirowań, koszty najmu w ciągu ostatniego roku wzrosły na całym świecie średnio o 2,1 proc., na czele z obiema Amerykami (wzrost o 5,2 proc.) oraz Azją i Pacyfikiem (wzrost 2,6 proc.). Region Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA) jest nadal powstrzymywany przez recesję ekonomiczną w większości krajów europejskich, gdzie odnotowano 0,4 proc. spadek stawek czynszów w najlepszych lokalizacjach biurowych. Koszty najmu wzrosły w 74 lokalizacjach, spadły w 37, a 22 nie odnotowały zmiany w ciągu ubiegłego roku.

Warszawa zajmuje 64 miejsce na liście najdroższych lokalizacji na świecie, z całkowitym kosztem najmu w najlepszych obiektach na poziomie 440 euro/mkw./rok, W poprzednim rankingu z lipca 2012 roku, stolica Polski zajmowała również 64 pozycję, w latach poprzednich 45 i 50 miejsce.

- W ciągu ostatniego roku, ożywienie globalnego rynku powierzchni biurowych zostało nieco ochłodzone przez trwające zadłużenie krajów europejskich, spowolnienie wzrostu rynków rozwijających się i powszechną niepewność jaką tworzy ‘fiskalny klif' w USA - powiedział Dr Raymond Torto, Globalny Ekonomista w CBRE. Jednakże, mocna kondycja rynku, silny popyt na nowoczesną powierzchnię biurową i niska podaż nowych projektów, będą nadal wpływać na wzrost kosztów najmu w wielu najlepszych lokalizacjach biurowych na całym świecie - dodał Torto.

- Całkowity koszt najmu najlepszej powierzchni biurowej w wielu europejskich centrach biznesu odnotował silny spadek, szczególnie w przypadku tych krajów, których problemy fiskalne są najbardziej wyraźne. Prawie dwucyfrowe obniżki w ostatnim roku miały miejsce w miastach greckich oraz hiszpańskich (Saloniki, Ateny oraz Malaga). W całym sektorze EMEA koszt najmu zmniejszył się przeciętnie o 0,4 proc. w ujęciu rocznym. W tym samym czasie, koszt ten zwiększył się w Warszawie o nieco ponad 3 proc., głównie wskutek wzrostu stawek czynszu w najlepszych lokalizacjach. To kolejny dowód na to, iż rynek biurowy stolicy pozostaje w bardzo dobrej kondycji, nawet mimo niepewnych sygnałów płynących z gospodarki - komentuje Konrad Heidinger, lonsultant w dziale doradztwa i badań rynku CBRE w Polsce.

CBRE przeprowadziła ankietę w najlepszych biurowcach w 133 lokalizacjach na całym świecie. W pierwszej 50-tce znalazło się 19 lokalizacji z regionu EMEA, 18 z Azji & Pacyfiku i 13 z obu Ameryk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA