PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy mają kapitał i apetyt na nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 sty 2015 12:49

Inwestorzy mają kapitał i apetyt na nieruchomości

Rok 2015 zapowiada się niezwykle ciekawie na rynku inwestycji w nieruchomości. W związku z rekordowo niskimi cenami obligacji, niestabilnością rynków kapitałowych i korzystniejszymi warunkami finansowania, nieruchomości pozostaną preferowaną formą lokowania kapitału, ale już nie tylko biura, centra handlowe i magazyny będą skupiały uwagę inwestorów. Analitycy Savills wskazali, że na celownik wzięte zostaną także hotele, mieszkania studenckie i sektor mieszkaniowy.

REKLAMA

Rok 2014 był wyjątkowo udany dla europejskiego rynku inwestycyjnego, kiedy kapitał zainwestowany na rynku nieruchomości wyniósł średnio 30 proc. ponad długoterminową średnią.

Analitycy Savills są przekonani, że w związku z rekordowo niskimi cenami obligacji, niestabilnością rynków kapitałowych i korzystniejszymi warunkami finansowania, nieruchomości pozostaną preferowaną formą inwestycji.

Agencja Savills sugeruje, że biorąc pod uwagę wielkość dostępnych kapitałów oraz zróżnicowany charakter potencjalnych inwestorów, można się spodziewać aktywności generowanej zarówno przez kupujących unikających ryzyka, jak i tych gotowych na bardziej ryzykowne inwestycje. Spowoduje to zawyżony popyt na najlepsze nieruchomości zlokalizowane na głównych rynkach, jak również słabsze aktywa uwalniane przez banki. Pomimo, że kilka inwestycji biurowych powstanie w Londynie i Dublinie, a w Madrycie i Mediolanie kilka obiektów zostanie odnowionych, analitycy Savills podają, że ograniczona nowa podaż na rynkach o małych zasobach, doprowadzi do wzrostu czynszów w Londynie, Brukseli i Dublinie.

Według analityków, inwestorzy na rynku handlowym, skoncentrują się na najlepiej prosperujących, głównych ulicach handlowych, gdzie sieci detaliczne otwierają nowe sklepy, jak np. na bardziej zamożnych rynkach w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Niemczech, oraz skierują uwagę na podnoszącą się po kryzysie Hiszpanię i rozwijający się rynek Polski. Inwestorzy na rynku magazynowym również będą podążać za sprzedawcami detalicznymi, zwłaszcza rozwijającymi sprzedaż internetową, dzięki czemu wzrośnie zainteresowanie magazynami w Holandii, Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Ponadto, Savills dostrzega potencjał inwestycyjny rynku mieszkań studenckich, sektora mieszkaniowego, jak również rynku hotelowego w Londynie i Paryżu. W 2014 na rynku hotelowym w Wielkiej Brytanii miały miejsce transakcje o wartości £6,1 mld, co stanowiło najlepszy wynik od 2006 roku.

- Na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wolumen transakcji w 2014 roku był zbliżony do poziomu z 2013 roku. Część transakcji nie została zamknięta i prawdopodobnie zostanie zakończona w pierwszym kwartale 2015 roku. Odnotowaliśmy rekordowy wolumen transakcji w sektorze magazynowym, który wyniósł €700 mln, i był wyższy niż w sektorze handlowym. Obserwowaliśmy również utrzymujące się zainteresowanie inwestorów projektami biurowym w miastach regionalnych i oczekujemy, że ten trend utrzyma się w 2015 roku - komentuje Piotr Puchalski, Associate Director w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Savills w Polsce.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA